Lajme

Akuzoi Hunter Biden për korrupsion – Spiuni amerikan pranon se u kontaktua nga 007-at ruse


Ai jo vetëm që kishte gënjyer për korrupsionin e pretenduar të Hunter Biden nga kompania ukrainase e energjisë Burisma, por ai e kishte bërë këtë bazuar në informacionin e marrë nga agjentët e inteligjencës ruse, të cilët donin të njollosnin babain e tij Joe dhe familjen e tij.

Ndikimi i Moskës në zgjedhjet presidenciale

Rrëfimi i Alexander Smirnov, i zbuluar nga CNN, premton të ketë ndikim jo vetëm në akuzat ndaj djalit të kreut të Shtëpisë së Bardhë, por në të gjithë fushatën presidenciale në vazhdim.

Në fakt do të konfirmonte se Moska u përpoq të ndikojë në zgjedhjet e 2020 në favor të Trump dhe me sa duket është gati ta bëjë këtë përsëri, pavarësisht se Vladimir Putin ngacmonte botën duke thënë se ai do të preferonte të shmangte kthimin e Donald.

Çfarë ndodhi

Alexander Smirnov është ish-informatori i FBI-së i akuzuar për gënjeshtra për marrëdhëniet e Bidens në Ukrainë dhe interesat e tyre ekonomike.

Por tani ai u ka thënë hetuesve se zyrtarë të inteligjencës ruse ishin të përfshirë në përcjelljen e informacionit rreth Hunterit tek ai.

Prokurorët zbuluan këtë të martë në një dosje të re gjyqësore. Smirnov rrëfeu se kishte kontakte “të gjera dhe jashtëzakonisht të fundit” me 007 në Moskë.

Jo vetëm kaq, por këta ishin njerëz që ai pretendonte se ishin oficerë të nivelit të lartë ose komandonin vrasës rusë jashtë vendit. Prokurori special David Weiss tha se “Smirnov pranoi se zyrtarët e inteligjencës ruse ishin të përfshirë në përhapjen e historive për biznesmenin 1”, domethënë Hunter Biden.

Zbulimi është i rëndësishëm jo vetëm sepse avokatët e djalit të presidentit po e përdorin tashmë për të kundërshtuar aktakuzën e tij, por edhe sepse konfirmon vullnetin politik të Kremlinit për të ndërhyrë në procesin demokratik amerikan, duke diskredituar një drejtues të Shtëpisë së Bardhë, i cili dukshëm është i bezdisshëm.

Dhe nëse kjo ndodhi në vitin 2020, nuk ka asnjë arsye për të besuar se Putini nuk do të provojë më këtë vit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore