Shqipëria

Akuzat e Shehajt, reagon Rama: Biznes në një ndërtesë pa leje


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas akuzave të deputetit demokrat, Agron Shehaj, se ndaj biznesit të tij u organizua një sulm policor i orkestruar politikisht.

Rama sqaron se, ndërtesa është bllokuar si e paligjshme nga IKMT-ja me mbështetjen e Policisë së Shtetit dhe në bazë të ligjit sapo ka dalë edhe vendimi i konfiskimit.

“Deputeti me biznesin e tij janë gjetur brenda ndërkohë që pronari pretendonte se e kishte hotel”.

Sipas tij, duket e pamundur që një deputet të bëjë biznes në një ndërtesë të paligjshme dhe “t’i turret Policisë nga mikrofoni i parlamentit, duke marrë pozën e një viktime të regjimit për fjalën e tij lirë, por kur merr vesh që ky tip është një ballist foltoreje atëherë shpjegohet gjithçka”.

Shehaj e nisi akuzën e tij në Kuvend, por iu ndërpre fjala.

Kjo pasi nënkryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj dhe Kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla, thanë se nuk duhet të përdorë seancën plenare për të reklamuar bizneset e tij.

Më pas deputeti publikoi disa foto, ku duket se biznesi i tij është rrethuar me shiritët e policisë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore