Sport

Akuza e Neymar-it: “Unë dhe Messi kaluam nëpër ferr te PSG-ja”


Ylli brazilian i futbollit Neymar bëri një deklaratë të ashpër kundër Paris Saint-Germain duke thënë se ai dhe ish-shoku i skuadrës Lionel Messi kishin kaluar nëpër “ferr” së bashku në klubin e kryesuar nga Nasser Al-Khelaifi.

I pyetur për fitoren e Messi-t në Kupën e Botës me Argjentinën vitin e kaluar, 31-vjeçari tha në një intervistë të publikuar nga portali brazilian Globoesporte të dielën se ishte i lumtur për lojtarin më të mirë në fuqi të FIFA-s dhe i trishtuar në të njëjtën kohë.

“Ai shkoi në parajsë me kombëtaren e Argjentinës, duke fituar gjithçka në vitet e fundit. Dhe me Parisin ai kaloi nëpër ferr”, tha Neymar.

“Ne kemi kaluar nëpër ferr, ai dhe unë”, shtoi lojtari i lindur në vitin 1992.

Neymar nuk hyri në detaje rreth asaj që shkoi keq në veçanti, por tha se Messi u kritikua padrejtësisht në Paris dhe nuk e meritonte rrugën në të cilën e la nga pikëpamja futbollistike.

Përpara se Messi të transferohej në Shtetet e Bashkuara te Inter Miami këtë verë, ai dhe Neymar luajtën së bashku për dy sezone në kampionin francez PSG.

Dy sulmuesit e Amerikës së Jugut kishin qenë tashmë bashkëlojtarë nga viti 2013 deri në vitin 2017, kur ata ishin në Spanjë me Barcelona-n.

Messi së fundmi në një konferencë për shtyp tha se nuk dëshiron të largohet drejt Barcelona-s dhe se ka pasur një moment të vështirë te PSG-ja.

Me Miami, kampioni argjentinas 36-vjeçar fitoi nëntë ndeshjet e tij të para, duke shënuar 11 gola dhe duke e çuar skuadrën drejt një fitoreje të Kupës së Ligës.

Neymar u transferua te Al-Hilal në Arabinë Saudite disa javë më parë për rreth 90 milionë euro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore