Muzikë

Aktorët miratojnë marrëveshjen SAG-AFTRA që i dha fund grevës 118-ditore, e cilësojnë “fitore të madhe”


Anëtarët e SAG-AFTRA kanë arritur në një marrëveshje të re shumëvjeçare televizive dhe teatrale me Aleancën e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit (AMPTP).

Në një deklaratë për shtyp të shpërndarë nga sindikata të martën e 5 dhjetorit, u zbulua se 38% e anëtarëve të SAG-AFTRA dolën në votim dhe se kontrata kaloi me 78.33% mbështetje.

Sindikata e përshkroi atë si një “fitore të madhe” në një deklaratë në platformën, X (i njohur më parë si Twitter).

Kjo vjen pasi greva e aktorëve të Hollywood-it përfundoi më 9 nëntor, kur komiteti negociues i SAG-AFTRA arriti një marrëveshje paraprake me AMPTP.

Greva filloi më 14 korrik dhe zgjati 118 ditë, duke e bërë atë më të gjatën në historinë e sindikatës së aktorëve.

Kontrata e re përfshin “më shumë se 1 miliard dollarë në financimin e planit të ri të kompensimit dhe përfitimit, së bashku me përfitime të mëdha ndaj formulave tradicionale të mbetjeve”, tha sindikata.

Argëtuesit që punojnë për platformat e transmetimit do të shohin një model të ri kompensimi që i lejon ata të bëjnë bonuse të konsiderueshme mbi strukturat ekzistuese të mbetjeve.

“Ekzistojnë gjithashtu rregulla të ristrukturuara në lidhje me parmakët e pëlqimit dhe kompensimit për përdorimin e AI, kapitalin e flokëve dhe kozmetikës, dhe më shumë”, tha sindikata.

Marrëveshja përfshin gjithashtu “mbrojtje kuptimplote” për procesin e kastingut dhe mbrojtje të reja për parandalimin e ngacmimit seksual.

Presidentja e SAG-AFTRA Fran Drescher tha se ajo ishte “krenare” për anëtarësimin e sindikatës.

“Ata goditën për 118 ditë për t’i dhënë Komitetit Negociator TV/Teatrale levën e nevojshme për të siguruar mbi 1 miliard dollarë fitime, së bashku me mbrojtjen e parë të sindikatës rreth teknologjisë AI”, tha ajo.

“Tani ata janë mbyllur në përfitimet duke ratifikuar kontratën”, vazhdoi Drescher.

“Anëtarët e SAG-AFTRA kanë mbetur jashtëzakonisht të angazhuar gjatë gjithë këtij procesi dhe unë e di se ata do të vazhdojnë avokimin e tyre gjatë ciklit tonë të ardhshëm të negociatave. Kjo është një epokë e artë për SAG-AFTRA dhe bashkimi ynë nuk ka qenë kurrë më i fuqishëm”, ka shtuar ajo tutje.

Drejtori Ekzekutiv Kombëtar dhe Kryenegociatori i SAG-AFTRA, Duncan Crabtree, i bëri jehonë fjalëve të Drescher, duke shtuar se anëtarët meritojnë “drejtësi” dhe “mbrojtje” për projektet që ata krijojnë.

“Kjo kontratë e re përmbush këto objektiva dhe bën përparim thelbësor në lëvizjen e industrisë në drejtimin e duhur. Me ratifikimin e kësaj kontrate, anëtarët e kanë bërë të qartë se janë të etur të përdorin unitetin e tyre për të hedhur bazat për një industri më të mirë, duke përmirësuar jetën e atyre që punojnë në profesionin e tyre”, ka thënë ai.

Marrëveshja e re skadon më 30 qershor, 2026.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore