Lajme

Aksionet tërhiqen, rubla dobësohet në Ukrainë


Aksionet ruse u fundosën më së shumti që nga kriza financiare globale e vitit 2008 dhe rubla u dobësua për të tretën ditë radhazi.

Futures në S&P 500 dhe Nasdaq 100 u tërhoqën pasi tregu i aksioneve në SHBA u mbyll për pushime.

Indeksi Stoxx Europe 600 ra në nivelin më të ulët që nga tetori. Indeksi MOEX Rusia ra me 14%.

Pasi këto tregje u mbyllën gjatë ditës, kontratat e Euro Stoxx 50 zgjeruan rënien e saj në më shumë se 4%.

Kjo, pasi Presidenti rus Vladimir Putin njohu republikat e vetëshpallura separatiste që vendi i tij mbështet në Ukrainën lindore.

Mosmarrëveshja po përkeqësohet në të njëjtën kohë një tjetër kërcënim potencial për ekonominë globale – norma më të larta interesi nga bankat qendrore, duke përfshirë Rezervën Federale – duken në horizont.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore