Lajme

Aksionet ruse po bëhen “të pa investueshme”


Ofruesi i shërbimeve të investimeve “MSCI” po nxjerr Rusinë nga indekset e saj të tregjeve në zhvillim dhe tani po e quan vendin një treg “të pavarur”.

Firma tha të mërkurën se aksionet ruse ishin “të pa investueshme”, bazuar në reagimet nga “një shumicë dërrmuese” investitorësh dhe menaxherësh të aseteve pas sulm rus në Ukrainë.

Duke filluar nga e mërkura e ardhshme, të gjithë indekset ruse do të riklasifikohen, shtoi “MSCI-ja”.

Lëvizja flet për atë se sa e izoluar po bëhet Moska ndërsa vazhdon të përballet me valë të reja sanksionesh ndëshkuese.

“Është shumë e vështirë të shihet ndonjë skenar tani ku blerja e aseteve ruse ka kuptim”, tha David Coombs, kreu i investimeve me shumë asete në Rathbones, për “CNN Business” javën e kaluar.

Pamja po fiton tërheqje. Të mërkurën, “FTSE Russell”, një tjetër ofrues i indeksit në Bursën e Londrës, tha gjithashtu se do të shkurtojë Rusinë nga të gjithë indekset e saj të aksioneve të gjurmuara gjerësisht nga java e ardhshme.

Lexo zhvillimet e fundit duke klikuar KËTU

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore