Lajme

Aksionet e Kinës bien në SHBA ndërsa Xi fillon mandatin e tretë historik


Aksionet e firmave kineze të listuara në SHBA kanë rënë për shkak të shqetësimeve se presidenti Xi Jinping do të vazhdojë me qasjen e tij të drejtuar nga ideologjia në kosto të rritjes ekonomike.

Gjigantët kinezë të teknologjisë Alibaba dhe Baidu ranë me mbi 12% në New York.

Investitorët kanë frikë se ekonomia e dytë më e madhe në botë do të frenohet nga kufizimet e saj të ashpra të koronavirusit.

Një analist tha se Pekini ishte në një “tërheqje lufte” midis masave për të nxitur rritjen dhe politikat e tij zero-COVID.

Të hënën, aksionet e gjigantit të teknologjisë Alibaba u mbyllën me 12.5% ​​më të ulëta në bursën e New York-ut, pasi arritën nivelin më të ulët të 52 javëve më herët gjatë ditës.

Kompania e internetit Baidu humbi 12.6%, ndërsa platforma e tregtisë elektronike Pinduoduo ra me pothuajse 25%.

kjo vjen pasi Partia Komuniste në pushtet e Kinës përfundoi kongresin e saj dy herë në dekadë të dielën.

Gjatë ngjarjes njëjavore, Presidenti Xi, i cili siguroi një mandat të tretë historik në krye, nuk ofroi asnjë afat kohor për lehtësimin e masave të rrepta të vendit për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Politikat zero të COVID-it kanë parë që disa nga qytetet më të mëdha të Kinës të futen në bllokim, duke përfshirë qendrën financiare, të prodhimit dhe të transportit të Shangait.

Ekonomia e Kinës po përballet me “stimujt e politikës dhe erërat e kundërta të shumëfishta të rritjes, duke përfshirë kufizimet e Covid, një rënie të tregut të pronave dhe ngadalësim të eksporteve”, i tha medias britanike “BBC”, Minyue Liu nga BNP Paribas Asset Management.

“Ne presim që qeveria kineze të përballet me presion të vazhdueshëm të brendshëm mbi politikën e saj zero-COVID”, tha ajo.

Megjithëse shifrat zyrtare të publikuara të hënën treguan se ekonomia u rrit me një ritëm më të mirë se sa pritej midis korrikut dhe shtatorit.

“Ka pasur ende shenja stresi pasi konsumi ka mbetur i dobët për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme të COVID-19 dhe dobësisë së pronës”, tha Erin. Xin, ekonomist i Kinës së Madhe në HSBC tha në një shënim për investitorët.

Të martën, tregjet e aksioneve në Hong Kong dhe Kinën kontinentale rifituan terren pas rrëshqitjes një ditë më parë.

Indeksi standard i Hong Kongut humbi më shumë se 6% të hënën, ndërsa Shanghai Composite u mbyll 2% më i ulët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore