Lajme

Ahmeti më 2 shtator në Gjakovë, merr me vete krejt BDI-në


Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, së bashku me zyrtarë të partisë e ministra të kabinetit qeveritar të Maqedonisë e Veriut, të shtunën (2 shtator) pritet të vizitojë komunën e Gjakovës.

BDI-ja, nëpërmjet një njoftimi për medie, ka bërë me dije se për vizitë do të vijnë edhe politikanë shqiptarë në postet më të larta shtetërore në Maqedoninë e Veriut, përfshirë kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi.

Pjesë e vizitës do të jenë edhe zëvendëskryeministri Artan Grubi, ministri i Financave Fatmir Besimi, ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, ministri i Arsimit Jeton Shaqiri dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

Ndryshe, vizita e Ahmetit në komunën e Gjakovës vjen vetëm pak javë pas vizitës së kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në dy komunat e banuara me shumicë shqiptare në Maqedoninë e Veriut, gjë që shkaktoi shumë reagime.

Beteja e Kurtit për “primatin e liderit mbarëkombëtar”, nxit “përçarje” në mesin e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore