Kosova

Ahmeti dekorohet me titullin “Qytetar Nderi” i Prizrenit


Ali Ahmeti

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, dekoroi kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, me titullin “Qytetar Nderi” i Prizrenit, gjatë në ceremonie që u zhvillua të martën në kuvendin komunal të kësaj komune, pikërisht në përvjetorin e 43-të të  demonstratave të 2 prillit 1981.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimit, ku nuk munguan zyrtarë institucionalë në Shkup e Prishtinë, kreu i BDI-së shprehu mirënjohje për Prizrenin, ndërsa shtoi se këtë titulli i dedikohet të gjithë veprimtarëve të çështjes kombëtare, respektivisht bashkëluftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

“Unë këtë kënaqësi e ndaj me bashkëluftëtarët e mi. Sot jam edhe qytetar i bashkëluftëtarëve si Remzi Ademi, Xhevat Berisha e Beadin Hallaqi, me të cilët na lidhi një ideal që deri në realizimin e tij nuk pushuam – një pjesë e tyre ranë, një pjesë përballen me drejtësinë ndërkombëtare”, deklaroi ai, duke kujtuar ish-krerët e UÇK-së që janë në paraburgim në Hagë të Holandës.

Ali Ahmeti dhe Shaqir Totaj

Nga ana tjetër, kryetari i Prizrenit theksoi se ky është një moment i rëndësishëm për të nderuar veprën jetësore të Ahmetit, i cili, sipas tij, luajti një rol të madh në ngritjen e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut dhe rrjedhimisht, kontribuoi edhe në stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore