Kosova

Ahmeti: 25 vjetori i çlirimit na përkujton të mos harrojmë se liria është e shtrenjtë


Ali Ahmeti

Për Ali Ahmetin, kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), dita e çlirimit të Kosovës na përkujton që të mos harrohet se liria është e shenjtë.

Këto komente, njëri nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), dhe ish-Komandanti Suprem i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, i ka bërë përmes një postimi në Facebook, në 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës.

“25 vjetori i çlirimit na përkujton të mos harrojmë asnjëherë se liria është e shtrenjtë, se gjaku i dëshmorëve dhe i martirëve as nuk lahet, as nuk thahet e as nuk shlyhet, por vetëm respektohet dhe zbatohet si amaneti më i shtrenjtë për një komb”, shkroi Ahmeti

Kush e harron të kaluarën, sipas liderit të shqiptarëve në Maqedoni të Veriut, “rrezikon që ajo t’i përsëritet!”.

“Pafundësisht krenar për luftën e dlirë çlirimtare dhe mirënjohës për aleancën tonë euro-amerikane që bashkë sollën lirinë dhe demokracinë. Lavdi dëshmorëve dhe martirëve të kombit”, përfundoi ai.

Ndryshe, çlirimi përfundimtar i Kosovës ka ndodhur më 12 qershor të 1999.

Kjo kishte ardhur pasi që kishte hyrë në fuqi Marrëveshja e Kumanovës, ku Serbia kishte nënshkruar kapitullimin.

Pas nënshkrimit të kësaj marrëveshje kishte nisur edhe tërheqja e forcave serbe nga Kosova.

Tërheqja e plotë e trupave serbe përfundoi më 20 qershor 1999.

Me hyrjen e trupave ndërkombëtare u mundësua edhe kthimi në Kosovë i më shumë se 800 mijë refugjatëve që ishin larguar dhunshëm nga regjimi serb.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore