Lajme

Agjencia e OKB-së ndalon dërgesat e ndihmave ushqimore në Gaza pas plaçkitjeve dhe të shtënave me armë


Një përpjekje e OKB-së për të ofruar ndihma ushqimore në veri të Gazës është ndërprerë për shkak të një prishjeje të rendit publik mes “urisë dhe dëshpërimit” akute në të gjithë territorin e goditur.

Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së u detyrua të pezullojë planet për të dërguar 10 autokolona me ndihma ushqimore në Gazën veriore këtë javë pas skenave kaotike gjatë fundjavës, me turma që plaçkitnin kamionë. Një shofer u rrah dhe u raportua për të shtëna me armë.

Agjencia tha në një deklaratë: “Një zgjerim në shkallë të gjerë të fluksit të ndihmës në Gazën veriore është i nevojshëm urgjentisht për të shmangur fatkeqësinë … Gaza është e varur nga një fije dhe WFP duhet të mundësohet të ndryshojë rrugën drejt zisë së bukës për mijëra njerëz të uritur”.

OKB-ja ka thënë se popullsia prej 2.4 milionë banorësh e Gazës ishte në prag të urisë dhe parashikoi një “shpërthim” të vdekjeve të fëmijëve pas muajsh lufte.

Agjencitë e ndihmës thanë muajin e kaluar se ka të ngjarë të ketë “xhepa uria” në Gaza, ku qindra mijëra njerëz jetojnë në rrënojat e ish-shtëpive pa pothuajse asnjë infrastrukturë funksionale.

Luftimet e ashpra vazhduan në Gaza të mërkurën, një ditë pasi një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bënte thirrje për një armëpushim të menjëhershëm u bllokua nga vetoja e SHBA-së. Uashingtoni argumentoi se rezoluta do të rrezikonte përpjekjet për lirimin e pengjeve.

“Ne nuk mund të durojmë më”, tha Ahmad, një banor i qytetit të Gazës, ku blloqe të tëra janë kthyer në rrënoja dhe rrugët janë të mbushura me kratere.

“Nuk kemi miell, as nuk dimë ku të shkojmë në këtë mot të ftohtë. Ne kërkojmë një armëpushim. Ne duam të jetojmë”.

OKB-ja ka thënë se midis 1 janarit dhe 15 shkurtit, ishin planifikuar 77 misione për të ofruar ndihma në veri të Rripit të Gazës. Nga këto, OKB-ja tha se “12 u lehtësuan nga autoritetet izraelite, tre u lehtësuan pjesërisht, 14 u penguan, 39 iu mohua qasja dhe nëntë u shtynë”.

Më shumë sulme izraelite goditën objektiva në Gaza gjatë 24 orëve të fundit, duke vrarë 103 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë në territorin e drejtuar nga Hamasi, i cili vlerësoi numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 29 mijë e 313.

Spitali i Martirëve Al-Aksa në Deir al-Balah tha se mori 44 trupa pas sulmeve të shumta në Gaza qendrore. Gazetarët e Associated Press panë trupa që mbërrinin me ambulanca dhe automjete private.

Grupi i ndihmës Mjekët pa Kufij tha se dy persona u vranë kur një staf strehimi u godit gjatë një operacioni izraelit në një zonë ku palestinezëve u ishte thënë të kërkonin strehim.

“Ndërsa detajet po dalin ende, ekipet e ambulancës kanë mbërritur në vendngjarje, ku të paktën dy anëtarë të familjes së kolegëve tanë janë vrarë dhe gjashtë persona janë plagosur. Jemi të tmerruar nga ajo që ka ndodhur”, tha grupi në një postim në rrjetet sociale.

Izraeli ka thënë se merr masa paraprake për të shmangur viktimat civile dhe fajëson Hamasin për përdorimin e civilëve si “mburoja njerëzore”. Organizata militante mohon akuzat.

Lufta, tashmë në muajin e saj të pestë, u shkaktua nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor të vitit të kaluar, në të cilin u vranë 1 mijë e 200 njerëz dhe rreth 250 u morën peng.

Ndërsa forcat izraelite kanë zgjeruar operacionet tokësore në mënyrë të qëndrueshme në drejtim të jugut gjatë katër muajve të fundit, qyteti i Rafah – i vendosur në kufirin me Egjiptin dhe para konfliktit, shtëpia e rreth 280 mijë njerëzve – është bërë streha e fundit për më shumë se gjysmën e popullsisë së brezit.

Grupet e ndihmës thonë se një ofensivë tokësore mund ta kthejë Rafahun, tani të mbushur me strehimore të mbushura me njerëz dhe tenda të improvizuara, në një varrezë, dhe SHBA ka thënë se numri i madh i civilëve të zhvendosur së pari duhet të largohet nga rruga e keqe.

Dy të tretat e Gazës janë nën urdhrat e evakuimit të Izraelit dhe është e paqartë se si civilët pritet të ikin nga ndonjë ofensivë.

Të hënën, Forcat e Mbrojtjes izraelite (IDF) pretenduan fitoren në luftën e gjatë për qytetin qendror të Khan Younis dhe kampet e afërta të refugjatëve, duke e bërë më të mundshëm mundësinë e një sulmi tokësor në Rafah.

Shtatë pacientë vdiqën në spitalin Nasser të Khan Younis pas ndërprerjeve të energjisë elektrike të shkaktuara nga një bastisje disaditore izraelite në ambiente, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë në fillim të kësaj jave.

Një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë në Gaza përshkroi të mërkurën situatën “të padurueshme” në spitalin Nasser, për të cilën ai tha se përbën “një rrezik real për jetën e stafit mjekësor dhe pacientëve”. Ai përshkroi mungesën e oksigjenit dhe furnizimeve bazë, grumbujt e mbeturinave mjekësore dhe përmbytjet nga ujërat e zeza.

Benjamin Netanyahu, kryeministri i Izraelit, ka thënë se ushtria do të vazhdojë të luftojë derisa të shkatërrojë Hamasin dhe të rimarrë 130 pengjet e mbetura, rreth 30 prej të cilëve dyshohet se kanë vdekur.

Në një vizitë të martën te specialistët e dronëve ushtarakë, Netanyahu tha se Izraeli donte të “arritte një lirim tjetër” të pengjeve, por “nuk ishte i përgatitur të paguante asnjë çmim, sigurisht jo çmimet iluzionare që Hamasi kërkon nga ne, kuptimi i të cilave është humbjen e shtetit të Izraelit”.

Benny Gantz, një politikan opozitar i sjellë në kabinetin e luftës të Izraelit nga Netanyahu në fillim të konfliktit, ka thënë se nëse Hamasi nuk i liron robërit deri në fillimin e Ra Medan, rreth datës 10 mars, ushtria do të vazhdojë të luftojë gjatë muajit të shenjtë mysliman, duke përfshirë edhe në Rafah.

Brenda natës IDF njoftoi vdekjen e një ushtari tjetër, duke i çuar në 237 personat e regjistruar zyrtarisht si të vrarë në Gaza që nga fillimi i ofensivës izraelite.

Fuqitë e mëdha janë përpjekur të negociojnë një fund të krizës, por kanë bërë përparim të kufizuar. Parlamenti i Izraelit të mërkurën votoi me shumicë dërrmuese për të mbështetur një deklaratë të qeverisë Netanyahu se do të kundërshtonte zyrtarisht përpjekjet ndërkombëtare për atë që e quajti “njohjen e njëanshme” të një shteti palestinez pas përfundimit të luftës.

Katari dhe Egjipti kanë propozuar një plan për lirimin e pengjeve në këmbim të një pauze në luftime dhe lirimin e të burgosurve palestinezë, por Izraeli dhe Hamasi deri më tani nuk kanë arritur të bien dakord për një marrëveshje.

Lufta ka shkaktuar përleshje gjetkë në Lindjen e Mesme, duke tërhequr grupe të armatosura të mbështetura nga Irani në Liban, Siri, Irak dhe Jemen. Izraeli ka shkëmbyer pothuajse çdo ditë zjarr ndërkufitar me Hezbollahun e Libanit dhe forcat amerikane dhe britanike kanë goditur rebelët Houthi të Jemenit për të penguar sulmet e tyre ndaj anijeve në Detin e Kuq.

Në Siri, televizioni shtetëror tha se një sulm raketor izraelit vrau të paktën dy persona në Damask. Izraeli nuk pranoi të komentojë.

Dhuna është ndezur gjithashtu në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku ushtria izraelite tha se trupat e saj vranë tre militantë palestinezë gjatë një bastisjeje gjatë natës në qytetin verior të Jeninit.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore