Shqipëria

Aeroporti i Vlorës ndryshon lojën – miliona pushues britanikë do të dynden së shpejti në Shqipëri


Nuk është krejtësisht e pazakontë që dy linja ajrore rivale të shpallin fluturime konkurruese në të njëjtin destinacion në afërsisht të njëjtën kohë.

Industria e aviacionit është rikthyer fuqishëm nga pandemia dhe, ndërsa numri i pasagjerëve kthehet drejt shifrave ku ishin përpara se bota “të rrëzohej” në fillim të vitit 2020, nisjet e rrugëve të reja janë një dukuri relativisht e rregullt.

E pazakontë është që destinacioni në fjalë të jetë Tirana.

E megjithatë, çuditërisht, dy herë në javën e fundit, kompanitë me kosto të ulët kanë deklaruar synimet e tyre për të fluturuar atje nga Mbretëria e Bashkuar.

Ryanair do të prezantojë lidhjet nga Stansted, Manchester dhe Edinburgh më 31 tetor.

Dhe Wizz Air do të ofrojë udhëtime të ngjashme, me shërbime nga Liverpool, Birmingham dhe Edinburgh që fillojnë më 19 dhjetor.

Kjo në një trilogji e re për të plotësuar itinerarin nga qendra e saj kryesore britanike, Luton të cilën linja ajrore buxhetore filloi të fluturonte në 2018.

Një dekadë më parë, ky skenar do të dukej absurd.

Në vitin 2017, i vetmi fluturim nga Britania e Madhe ishte një lidhje e British Airways me Tiranën nga Gatwick.

Në kohën kur ato linja shtesë të Wizz Air të jenë funksionale në Krishtlindje, do të ketë 11 opsione për udhëtarët nga ky vend, duke përfshirë BA (tani fluturon nga Heathrow), easyJet (Gatwick) dhe Air Albania dhe Albawings (të dyja nga Stansted) .

Në vitin 2010, Shqipëria priti 1.28 milionë turistë ndërkombëtarë.

Deri në vitin 2019, kjo shifër ishte pothuajse trefishuar, në 3.3 milion.

Dhe nëse COVID-19 solli një rënie të pashmangshme, edhe në vitin 2021, numri ishte 2.9 milion.

Pse?

Për të gjitha mbetjet e rastësishme të betonit të Luftës së Ftohtë, Shqipëria është hendeku në zinxhirin midis brigjeve gjithnjë e më të njohura të Kroacisë dhe Malit të Zi, dhe besueshmërisë me diell të Greqisë.

Për momentin, demografia më e madhe e udhëtarëve janë italianët, të cilët dynden në plazhet në veri të vendit, në qytetin e dytë të Durrësit.

Gjashtë nga 10 linjat më të ngarkuara të fluturimeve për në Tiranë janë nga Italia.

Por lidhja më e ngarkuar është me Londrën.

Vitin e kaluar, 463 mijë e 451 pasagjerë fluturuan në kryeqytetin shqiptar nga Londra.

Sipas Ministrisë së Jashtme, kjo përkthehet në 120 mijë vizitorë britanikë në vit.

Kjo është ende një statistikë relativisht e vogël – për krahasim, 727 mijë e 555 britanikë shijuan një arratisje në Kroaci në vitin 2022, ndërsa pothuajse 4.5 milionë britanikë udhëtuan në Greqi.

Por ka një interes në rritje në një vend ku sterlina ka ende fuqi të konsiderueshme blerëse.

Me kursin aktual të këmbimit, janë 127 lekë për paundin.

Numri i turistëve britanikë do të ishte tashmë më i lartë, por për një sërë çështjesh nuk është.

Njëra është se operatorët turistikë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar ende nuk kanë hyrë në grupimet shqiptare.

Specialisti i arratisjes, Sunvil, është disi i jashtëzakonshëm, pasi ka paraqitur vendin në broshurën e tij që nga viti 1996 – megjithëse, edhe me këto tre dekada përvojë, ai ofron pushime vetëm në jug të vendit.

“Programi ynë shqiptar është relativisht i vogël – vetëm një turne kulturor dhe një pjesë e vogël e hoteleve në Sarandë”, thotë Dudley der Parthog i kompanisë.

“Por ka pasur një rritje të interesit nga udhëtarët e mundshëm kohët e fundit dhe ne po planifikojmë të zgjerohemi. Saranda është dyfishuar në përmasa që kur filluam – dhe tani është diçka si një qendër turistike”.

Një çështje e dytë mbështet të parën.

Në pjesën më të madhe, cilësia e akomodimit në Shqipëri mbetet ende pas asaj në vendet e tjera.

Çështja e tretë, më e madhe është ajo e aksesit.

Të 11 rrugët aktuale ose të afërta të fluturimit nga Britania e Madhe janë në Tiranë – një qytet magjepsës dhe gjithnjë e më i gjallë që mban trashëgiminë dhe plagët e tij me krenar.

Por një qytet që, i shtrirë 20 milje, në gjysmë të rrugës së vendit, nuk është plotësisht i përshtatshëm për turistët.

Një aeroport i dytë ndërkombëtar, Kukësi, u hap në prill të vitit të kaluar – por, pothuajse në kufirin me Kosovën, është edhe më pak praktik.

Megjithatë, do të ketë një aeroport të tretë, në Vlorë.

Ky mega-projekt, i cili nuk ka ardhur pa polemika – pritet të përfundojë në prillin e ardhshëm.

Ky do të jetë një ndryshim i lojës, duke i lënë turistët pikërisht pranë plazhit.

Aktualisht, Sunvil është në gjendje të ofrojë pushime në Sarandë vetëm duke i transportuar klientët e tij në Korfuzin ngjitur dhe duke i transportuar ata matanë.

Çfarë ofrojnë operatorët e tjerë?

Tui mbulon vendin vetëm përmes një turneu historik shtatë netësh që kalon kufirin në Maqedoninë e Veriut.

Thomas Cook nuk shkon më larg se një grup hotelesh në Tiranë.

Jet2 e kufizon funksionimin e tij në Shqipëri në një udhëtim njëditor nga Korfuzi.

On The Beach nuk ofron asgjë fare.

Prisni që kjo pamje të jetë rrënjësisht e ndryshme kur Vlora të jetë në funksion.

Marrë nga “Telegraph”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore