Sport

Adoleshenti kinez thyen rekordin botëror në 100 metra stil i lirë, në Kampionatin Botëror


Fenomeni 19-vjeçar i notit kinez, Pan Zhanle, regjistroi 100 metrat më të shpejtë në histori të dielën, teksa theu rekordin botëror të stilit të lirë për meshkuj dhe u vendos si ritmi para Olimpiadës së ardhshme të Parisit.

Pan vendosi rekordin mahnitës 46.80 sekonda në 100 metra stil i lirë, në garën e parë të ekipit të Kinës, që fitoi medaljen e artë në stafetën 4×100 m në Kampionatin Botëror në Doha, duke kryesuar rekordin e mëparshëm botëror prej 46.86 të mbajtur nga adoleshenti rumun David Popovici.

“Thyerja e rekordit botëror erdhi natyrshëm. Tani qëllimi im është të notoj edhe më shpejt,” u tha gazetarëve vendasi e Zhejiang-ut pas notit.

“U trondita kur pashë kohën. Nuk e prisja ta thyeja rekordin – doja ta lija për Lojërat Olimpike 2024 në Paris.

“Është një nder për mua dhe është motivim për notarët e rinj dhe të vjetër. Besoj se mund të shkoj më shpejt se koha e sotme.”

Pan më vonë tha për mediat kineze se ai në fakt “kishte pak ethe” atë ditë, por ndihej në gjendje të mirë, duke informuar trajnerët e tij se “mund të ketë një surprizë” në pritje.

Pan është mashkulli i parë kinez që mban rekordin botëror në këtë ngjarje. Vetëm pesë meshkuj kanë thyer barrierën e 47 sekondave në historinë e 100 metrave stil i lirë.

Pan ishte tashmë rekordmen aziatik pas një gare në Kampionatin Botëror në Fukuoka, Japoni muaj më parë.

Pan, së bashku me shokët e skuadrës Ji Xinjie, Zhang Zhanshuo dhe Wang Haoyu ndihmuan Kinën të lehtësonte arin në stafetë 4×100 m në Doha, me Italinë dhe SHBA-të që morën argjendin dhe bronzin.

Zhang, i cili është vetëm 16 vjeç, theu dukshëm barrierën e 50 sekondave në disiplinë me një kohë prej 48.62 sekondash – megjithëse vetëm pjesa e parë e një stafete llogaritet në kohën e rekordeve zyrtare.

Ky ishte përfundimi i parë i Kinës në podium në këtë ngjarje.

Shoku i ekipit kombëtar, Qin Haiyan, vendosi rekordin aktual të 200 metrave bretkosë në Kampionatin Botëror të vitit të kaluar.

Dy mbajtësit e tjerë të rekordeve botërore kineze në histori janë Zhang Lin, noti i të cilit në 800 metra stil i lirë nga viti 2009 ende qëndron, ndërsa bashkatdhetari i diskutueshëm Sun Yang ka mbajtur rekordin për 1500 metra stil i lirë që nga viti 2012.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore