Lajme

Administrata Biden, nën vëzhgim pasi anashkaloi Kongresin në shitjen e predhave të tankeve në Izrael


Mbështetja e administratës Biden për luftën e Izraelit në Gaza është vënë nën një kontroll të intensifikuar pasi u zbulua se kishte anashkaluar Kongresin për të furnizuar predha tankesh dhe u raportua se nuk po kryente vlerësime të vazhdueshme nëse Izraeli po kryente krime të mundshme lufte.

Tanket izraelite u raportuan se kishin arritur në qendrën e Khan Younis të dielën, pas betejës me rezistencë të ashpër në qytetin jugor i cili është i mbipopulluar nga civilë që janë larguar duke luftuar në veri. Sulmet ajrore izraelite goditën blloqet e qytetit në perëndim të vijës së frontit.

Luftime të ashpra u raportuan gjithashtu në kampin e refugjatëve Jabaliya dhe në zonën Shejaiya të qytetit të Gazës, në veri të Gazës, ku Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) kanë thënë se kishin të bënin me xhepat e mbetur të rezistencës, por banorët përshkruan disa nga luftimet më intensive të luftës.

Një zëdhënës i krahut të armatosur të Hamasit, Brigadat al-Qassam, pohoi se kishte shkatërruar pjesërisht ose plotësisht 180 tanke izraelite, transportues të blinduar të personelit dhe buldozerë në beteja.

Të paktën 17 mijë e 700 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori, me më shumë se 48 mijë e 800 të plagosur.

Të premten, SHBA vuri veton ndaj një kërkese të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza. Votimi erdhi pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri një lëvizje të rrallë të mërkurën për të paralajmëruar zyrtarisht këshillin 15 anëtarësh për një kërcënim global nga lufta dymujore.

Ndërsa lufta intensifikohet, mënyra se si dhe ku saktësisht përdoren armët amerikane në konflikt është vënë nën shqyrtim, edhe pse zyrtarët amerikanë thonë se nuk ka plane për të vendosur kushte për ndihmën ushtarake për Izraelin ose për të konsideruar ndalimin e ndonjë prej tyre.

Mbrojtësit e të drejtave shprehën shqetësimin për shitjen, duke thënë se ajo nuk përputhet me përpjekjet e Uashingtonit për të bërë presion ndaj Izraelit për të minimizuar viktimat civile.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit të shtunën tha se Uashingtoni vazhdon të jetë i qartë me qeverinë izraelite se duhet të respektojë ligjin ndërkombëtar dhe të ndërmarrë çdo hap të mundshëm për të shmangur dëmtimin e civilëve. Shitja e propozuar përcjell angazhimin e SHBA ndaj sigurisë së Izraelit dhe do të forcojë aftësitë mbrojtëse të Izraelit, tha zyrtari.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përcaktoi dhe i dha një justifikim të detajuar Kongresit se predhat e tankeve duhet t’i jepen menjëherë Izraelit për interesat e sigurisë kombëtare të SHBA-ve, sipas deklaratës së Pentagonit.

Shitja do të jetë nga inventari i ushtrisë amerikane dhe përbëhet nga gëzhoja tankesh M830A1 me shumë qëllime anti-tanke me eksploziv të lartë 120 mm me Gjurmues (MPAT) dhe pajisje të ngjashme.

“Izraeli do të përdorë aftësitë e zgjeruara si një parandalues ndaj kërcënimeve rajonale dhe për të forcuar mbrojtjen e atdheut të tij”, tha Pentagoni, duke shtuar se nuk do të ketë asnjë ndikim negativ në gatishmërinë e mbrojtjes së SHBA si rezultat i shitjes.

Tanket Merkava të Izraelit, të cilat përdorin predha 120 mm, janë gjithashtu të lidhura me incidente që përfshinin vdekjen e gazetarëve.

Të enjten, hetimi i një agjencie lajmesh Reuters zbuloi se një ekuipazh tanku izraelit vrau gazetarin Issam Abdallah dhe plagosi gjashtë reporterë duke gjuajtur dy predha radhazi nga Izraeli, ndërsa gazetarët po filmonin granatimet ndërkufitare.

Që nga shpërthimi i luftës në Gaza, të paktën 63 gazetarë janë vrarë, duke përfshirë 56 palestinezë, katër izraelitë dhe tre shtetas libanezë, sipas vëzhguesit të medias, Komiteti për Gazetarët Protestues.

SHBA anashkalon rishikimin e Kongresit për shitjen urgjente të predhave të tankeve në Izrael

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore