Sport

Adesanya hakmerret, e vë Alex Pereira-n në gjumë me nokaut


Israel “The Last Stylebender” Adesanya (24-2-0) mposhti Alex “Poatan” Pereira (7-2-0) me një nga nokautet më të mëdha ndonjëherë për t’u bërë kampioni i ri i padiskutueshëm i UFC në peshën e mesme të shtunën mbrëma në FTX Arena, në Miami.

Adesanya, 33 vjeç, rifitoi rripin e titullit kampion pasi humbi nga Pereira në nëntor 2022 gjatë UFC 281. Këta dy luftëtarë kanë gjithashtu një histori jashtë UFC-së dhe kjo është hera e parë në katër ndeshje që Adesanya mposht Pereira-n.

Ngjarja kryesore e UFC 287 filloi me të dy luftëtarët duke u analizuar njëri-tjetrin, megjithëse Adesanya u bë agresori për të përfunduar raundin e parë.

Pereira, 35 vjeç, arriti të godiste disa goditje kur ata më në fund shkëmbyen goditjet për të filluar raundin e dytë. Ai në fakt po zbarkonte mbi 60 për qind të goditjeve të tij para nokautit.

Adesanya, i cili dukej më muskulorë se më parë, ishte gjithashtu shumë më agresiv se në ndeshjet e kaluara.

Pikërisht kur dukej sikur Adesanya ishte në telashe, me shpinën e tij në kafaz, ai e kapi Pereira me disa goditje të fuqishme për ta vënë në gjumë.

Adesanya më pas fërkoi kripë në plagët e Pereira-s duke e gjuajtur me tre shigjeta fiktive, që është festa e brazilianit.

Gjatë intervistës së tij pas lojës me Joe Rogan, Adesanya nuk mundi të përmbajë emocionet e tij dhe zbuloi se ai bëhej kinse nuk ishte në gjendje të luftonte më, përpara se të rrëzonte Pereira.

“Shpresoj që secili prej jush në këtë arenë të mund ta ndiejë këtë nivel lumturie vetëm një herë në jetën tuaj”, tha Adesanya.

Në ndeshjen e përbashkët kryesore, Jorge Masdival (35-17-0) humbi ndaj Gilbert Burns (22-5-0) me vendim unanim dhe njoftoi tërheqjen e tij.

Masdival, 38, ka luftuar në UFC që nga viti 2013, por ishte duke garuar profesionalisht për 10 vjet më parë.

Ngjarja bashkëkryesore, edhe pse mjaft interesante, nuk përputhej me emocionet gjatë Adesanya kundër Pereira.

Një luftë trilogjike mes dy rivalëve të hidhur ndoshta tashmë do bëhet, veçanërisht duke pasur parasysh që tani janë 1-1 kundër njëri-tjetrit në UFC.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore