Lajme

‘Action comic’ i Superman, shitet me shifër rekord


Një botim i rrallë, në të cilën Superman bëri paraqitjen e tij të parë, është shitur për një shifer rekord $ 3.25 milion (2.8 milion).

Botimi i “Action comic”, në vitin 1938 u shit për 10 cent. Ai vazhdon të jetë një libër i vlefshëm në botë.

Ai përfshin historinë e origjinës së Superman-it dhe konsiderohet të jetë fillimi i zhanrit superhero.

Mendohet se ekzistojnë vetëm rreth 100 kopje të tij.

Kjo kopje e veçantë ishte “varrosur në një pirg revistash të vjetra filmi të viteve 1930”, tha në një deklaratë shtëpia e ankandeve në internet ComicConnect.com.

Botimi shpjegon se si Superman-i erdhi në tokë nga një planet tjetër dhe u bë Clark Kent.

Ajo “me të vërtetë është fillimi i zhanrit superhero”, tha bashkëpronari i ComicConnect.com, Vincent Zurzolo, i cili ndërmjetësoi shitjen.

Qindra mijëra kopje të revistës u shtypën në 1938, shtoi ai.

Shitësi bëri një fitim prej 1 milion dollarë pasi e kishte atë për vetëm tre vjet. Një kopje e ndryshme e botimit u shit për 3.2 milion dollarë në eBay në 2014-ën.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore