Art&dizajn

A njihet Metaverse si Utopia e dizajnit?


Gjatë gjithë historisë, njerëzit kanë kërkuar një shoqëri të përsosur që plotëson të gjitha kërkesat e tyre dhe ofron një mjedis të sigurt, pa shqetësime, në të cilin njerëzit mund të ndërtojnë përvojat e tyre dhe të ndërveprojnë me mjedisin e tyre.

Pra, kjo shoqëri ideale quhet Utopia. Fjala Utopi, si një komunitet i bekuar me atribute të dëshirueshme ose gati të përsosura për anëtarët e tij, është një mjedis i ndërtuar pa kufij me transformime të jashtëzakonshme.

Dizajnerët dhe arkitektët marrin vazhdimisht autoritetin për të demonstruar dëshirën e tyre të fortë për kreativitet, inovacion dhe origjinalitet.

Teknologjia është një mjet për t’i ndihmuar ata të përcjellin histori dhe të krijojnë përvoja zhytëse.

Pas përparimeve të fundit të teknologjisë që ofron aftësinë për të parë rezultatet e projektimit shumë herët në proces me vetëm një klik të një butoni, eliminimi i kufijve dhe bashkimi i botës virtuale dhe fizike janë të pashmangshme.

Si një kanal fitimprurës për të arritur klientët, metaverse është një botë virtuale me avatarë dixhitalë që ndërveprojnë në kohë reale dhe ofrojnë liri mendimi dhe shprehjeje për projektuesit.

Nuk është nevoja të përshtateni me një mjedis specifik, çështje klimatike, ligjet fizike, rregulloret e ndërtimit dhe të gjitha konsideratat që kufizojnë numrin e opsioneve të mundshme të projektimit që mund të zbatohen.

Është një vend i paeksploruar plot me mundësi ku rregullat dhe rolet ndryshojnë për të ofruar përvoja magjepsëse, shkruan ParametricArchitecture.

Ajo ka tërhequr një sasi të konsiderueshme investimesh dhe, rrjedhimisht, shumë marka në modë, industri makinash, arkitekturë, etj.

Ndërsa firmat arkitekturore si Zaha Hadid Architects kanë zgjeruar horizontet e tyre të projektimit me mundësitë e kësaj sfere virtuale, markat premium si Gucci , Vans, Stella McCartney, Burberry, Hyundai, Nike, BMW, Netflix dhe Warner Bros zhytin gishtat e tyre në këtë mbretëri të panjohur për të ofruar përvoja të jashtëzakonshme.

Njëkohësisht, investitorët dhe futuristët si Atari, Epic Games dhe Nvidia po garojnë për të zgjeruar premtimin e tyre për lidhjen sociale, përvoja, eksperimente, argëtim dhe më e rëndësishmja, fitim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore