Lajme

A ndihmoi një magjistar në mposhtjen e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore?


Në vitet 1930, Jasper Maskelyne ishte një magjistar superstar, i cili performonte në teatrot e estradës në të gjithë Britaninë.

Një poster i vitit 1931 për qëndrimin e tij në Palladiumin e Londrës e cilësonte atë “Iluzionisti më i madh i Anglisë”.

Mashtrimi më i madh i Maskelyne, u ekzekutua në një teatër të një lloji shumë të ndryshëm – shkretëtirën afër Kajros gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku ai pretendoi se kishte udhëhequr një ekip që prodhonte në masë, siç e përshkroi ai në kujtimet e tij të vitit 1949 – Magjia: Top Sekret.

Metodat e tymit dhe pasqyrave që Maskelyne dhe ekipi përdorën për “Operacionin Bertram” – siç u quajt plani i mashtrimit për betejën e dytë të El Alamein të vitit 1942 – ende studiohen nga ushtria sot.

Maskelyne gjithashtu shfaqet në Spies, Lies and Deception, një ekspozitë e re që analizon rolet që trillimet, keqdrejtimet dhe mashtrimet kanë luajtur në konfliktet nga Lufta e Parë Botërore deri në ditët e sotme, në Muzeun e Luftës Imperial, Londër.

150 objektet e tij, duke përfshirë pajisje, dokumente zyrtare, film dhe fotografi, zbulojnë histori të mira dhe më pak të njohura, si Noor Inayat Khan – operatorja e parë femër e dërguar në Francën e pushtuar.

“Ne donim të tregonim se luftërat nuk luftohen dhe fitohen gjithmonë në fushat e betejës ose në salla të këshillit”, thotë bashkëkuratorja Michelle Kirby.

“Kaq shumë ndodh në hije”.

Që kur Maskelyne botoi kujtimet e tij, është sugjeruar në mënyrë të përsëritur se ai i ka ekzagjeruar kontributet e tij individuale, megjithëse pretendimet e kritikëve – dhe të Maskelyne, për këtë çështje – kanë qenë të vështira për t’u provuar.

“Një nga realitetet magjepsëse por komplekse që na është dashur të lundrojmë me kujdes është se e vërteta e përfshirjes specifike të njerëzve pas mashtrimeve ushtarake shpesh është e vështirë të konfirmohet”, thekson Kirby.

Maskeylyne ishte 37 vjeç kur u shpall lufta.

Pasardhësi i aristokracisë magjistare – gjyshi i tij shpiku trukun e levitacionit dhe u bë i famshëm për ekspozimin e spiritualistëve mashtrues – ai doli vullnetar për Inxhinierët Mbretërorë.

Teknikat e magjisë popullore mund të përdoren për kamuflim, tha ai, dhe ai ua vërtetoi atë oficerëve të dyshimtë duke ngjallur një anije luftarake gjermane në Thames nga një model kartoni dhe pasqyra.

Menjëherë pas kësaj, Maskelyne u afrua nga brigadieri Dudley Clarke.

A do ta konsideronte ai bashkimin me MI9, si pjesë e A Force – një seksion i veçantë i inteligjencës, misioni kryesor i të cilit do të ishte mashtrimi i armikut?

Siç e përshkroi Clarke në një kujtim të pabotuar, qëllimi i tyre ishte të ruanin në vend që të shkatërronin.

E rëndësishme për suksesin e tyre ishte se, në vend që thjesht të mashtronin armikun, ata i mashtruan ata për të ndihmuar planet aleate.

Sipas Maskelyne, Clarke i caktoi komandën e Seksionit Eksperimental të Kamuflazhit, i cili u mbiquajt Banda Magjike. Dyshohet se banda përfshinte një elektricist, një kimist, një krijues skenash, një arkitekt, një restaurator pikture, një piktor dhe një marangoz.

Së bashku ata ishin të jashtëzakonshëm, sipas Maskelyne, duke fshehur të gjithë qytetin e Aleksandrisë nga bombarduesit gjermanë.

Për ta bërë këtë, ata thuhet se talleshin me dritat e natës, ndërtesat e rreme, një far dhe bateritë kundërajrore në një gji, tre milje larg dhe kur Luftwaffe fluturoi brenda, madje hodhi në erë disa nga ndërtesat e rreme, kështu që pilotët besonin se kishin arritur të godisnin me sukses objektivin e tyre.

“Mashtrime si këto janë të vjetra sa vetë lufta”, thotë Kirby.

“Ka foto nga Lufta Civile Amerikane e trungjeve të bëra për t’u dukur si armë të montuara dhe kemi një kokë dredhëse papier mâché që tërhoqi zjarr snajper në llogore. Por kjo nuk ishte bërë kurrë në një shkallë kaq madhështore më pare”.

Momenti i tij më i madh?

Sipas kujtimeve të tij, kontributi më i madh i Maskelyne për Bertram ishte që ta bënte Marshallin gjerman Erwin Rommel të mendonte se sulmi i aleatëve po vinte nga jugu, kur në fakt Marshalli aleat Bernard Montgomery synonte të sulmonte nga veriu.

Magjistari dyshohet se përdori kanavacë dhe kompensatë për të maskuar 1 mijë tanke si kamionë në veri, dhe krijoi 2 mijë tanke të rreme, plus një linjë hekurudhore të rreme, tubacion uji të rremë, biseda të rreme në radio dhe tinguj të rremë ndërtimi në jug.

Tanket madje kishin mjetet e tyre piroteknike.

Sipas kujtimeve të Maskelyne, Montgomery i tha atij: “E gjithë lufta do të kthehet në atë që ndodh këtu… Unë shpresoj se ju keni sjellë shkopin tuaj magjik me vete”.

Kur trupat hoqën maskat e tankeve të tyre dhe u futën në betejë, nazistët u kapën plotësisht në befasi.

Banda Magjike thuhet se u shpërbë pas kësaj, megjithëse besohet se aftësitë e Maskelyne qëndrojnë gjithashtu pas sabotimit të falsifikuar të fabrikës së avionëve De Havilland në Hatfield, Hertfordshire në vitin 1943.

Për të mashtruar zbulimin gjerman duke besuar se një bombë kishte shpërthyer brenda fabrikës, ai dyshohet se kopjoi transformatorë prej druri, kratere bombash të rreme dhe mbeturina.

Eddie Chapman – agjenti i dyfishtë britanik i njohur si ZigZag – u përdor për të informuar gjermanët për suksesin.

Maskelyne nuk mori asnjë njohje zyrtare për punën e tij të luftës, një lëshim për të cilin thuhet se e kishte inatosur dhe që ndoshta e inkurajoi atë të botonte kujtimet.

Magic: Top Secret përshkruan bëmat e tij në detaje – dhe pa pak mburrje.

Ai madje pretendoi se ishte në listën personale të më të kërkuarve të Hitlerit.

“Llogaritë zyrtare nuk përputhen gjithmonë me të tijat”, sipas Kirby, “por e vërteta e asaj që ndodh në hijet e ushtrisë është e vështirë të konfirmohet edhe sot”.

“Nuk ka gjasa të zbulojmë ndonjëherë se sa i vërtetë është versioni i tij i histories”.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore