Shëndet

A e dini se gjumi i tepërt mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër? Ja çfarë tjetër


Ilustrim

A e dini se gjumi i tepërt mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër? Ja çfarë tjetër

Disa nga zakonet tuaja të përditshme mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës tuaj pa e ditur ju. Nëse e dimë se sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë, është e qartë se duhet të jemi të kujdesshëm.

Ju nuk po kontrolloni presionin

A është tensioni juaj i gjakut brenda kufijve normalë? Sipas ekspertëve nga Harvardi, vetëm në Amerikë, afërsisht 70 përqind e njerëzve vuajnë nga hipertensioni, dhe kjo gjendje do të shkatërrojë muret e enëve të gjakut dhe në këtë mënyrë do të rrisë shanset për të pasur atak në zemër dhe demencë.

Mos monitorimi i kolesterolit tuaj

Me kalimin e moshës, trupi prodhon gjithnjë e më shumë kolesterol, i cili mund të grumbullohet në muret e enëve të gjakut, duke rritur kështu shanset për një atak në zemër.

Te gratë në menopauzë, kolesteroli “i mirë” mund të ulet dhe kolesteroli i keq mund të rritet. Ekspertët këshillojnë që duhet të kontrollohet çdo pesë vjet, por për të moshuarit dhe pak më shpesh.

Ju hani shumë yndyra të ngopura

Informacioni i fundit i siguruar nga shkenca thotë si më poshtë: ushqimet e pasura me yndyra të ngopura mund të rrisin kolesterolin LDL (të keq) në gjak, gjë që do të rrisë shumë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Cilat janë ushqimet në fjalë? Mish i kuq, pulë me lëkurë dhe djathë.

Ju nuk jeni aktiv

Udhëzimet se sa duhet të ushtroheni në javë nuk kanë ndryshuar me kalimin e viteve dhe janë: 150 minuta aktivitet me intensitet të moderuar ose 75 minuta stërvitje më intensive, plus ushtrime forcash dy herë në javë. Është e sigurt që mund ta bëni sepse të ecni, të kërceni apo të bëni punë në kopsht nuk është aq e vështirë. Nëse dëshironi më shumë, vraponi, notoni ose ecni.

Ju pini pije të ëmbla

Nuk është sekret që shumica e njerëzve rrisin marrjen e tyre ditore të kalorive përmes një sërë pijesh. Ajo që është e keqe për belin është e keqe për shëndetin tuaj. Një studim i publikuar dy vite më parë thotë se pije të tilla lidhen me rritjen e rrezikut të vdekjes, veçanërisht nga sëmundjet kardiovaskulare.

Ju hani shumë karamele

Sheqernat e shtuara që gjenden në ëmbëlsirat tona të preferuara mund të ndikojnë shumë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Qendra Amerikane e Kancerit thekson se meshkujt konsumojnë 24 lugë sheqer në ditë, që do të thotë rreth 384 kalori dhe një profesor nga Harvard, Dr. Frank Hu, një nutricionist, thotë se marrja e sheqernave të tilla rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të mëlçisë, diabetit, inflamacioneve, por edhe sëmundjeve të zemrës si sulmi në zemër.

Shumë alkool

Fakti që alkooli ndikon në shëndetin e mëlçisë është i dokumentuar mirë, por marrja e tepërt do të dëmtojë gjithashtu shëndetin e zemrës. Do të rrisë presionin, trigliceridet, të cilat do të çojnë në një rrezik të shtuar të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Pijet e gazuara dietike

Hulumtimet tregojnë se njerëzit që i pëlqejnë këto pije dhe të tjera që përmbajnë ëmbëlsues artificialë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sindromën metabolike – kur trupi ka probleme me përpunimin e insulinës, e cila është një rrezik për zhvillimin e diabetit. Diabeti është një faktor rreziku kryesor për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Ju flini shumë

Shumë gjëra të mira nuk janë të mira, dhe kjo vlen edhe për gjumin, veçanërisht për njerëzit e moshuar. Një përmbledhje e hulumtimit të publikuar në “American Journal of Cardiology” zbuloi se më shumë se 8 orë gjumë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Nëntë orë do të thotë rrezik i moderuar, 11 orë gjumë shoqërohet me gati 44 përqind rritje të rrezikut të sulmit në zemër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore