Jetesë & Stil

Disa momente kur kafshët i shpëtuan njerëzit nga fatkeqësitë


Balto (1919 - 1933) ishte një qen slite, i racës Haski Siberian.

Kafshët janë krijesa të mahnitshme që shpesh mund t’i befasojnë njerëzit me akte vetëmohimi. Ka qindra histori nga e gjithë bota në të cilat kafshët shfaqen si yjet që shpëtuan pronarët e tyre nga rreziku i rëndë.

Balto

Në vitin 1925 mjekët në Alaskë zbuluan se një shpërthim i papritur i difterisë do të zhdukte të gjithë fëmijët në Nome. Problemi ishte se i vetmi ilaç në dispozicion për të ndaluar shpërthimin ishte në Anchorage. Për shkak të kushteve të vështira të motit, avioni që do të përdornin për të transportuar serumin u mbyll për dimër. Mundësia më e mirë që ata kishin për të transportuar ilaçin ishte me qen me sajë.

Gara filloi dhe ekipet e qenve me sajë filluan të kalonin serumin në Nome. Ilaçi më në fund arriti Gunner Kaassen dhe Balto i cili ishte qeni i tij kryesor. Balto i çon ata nëpër 53 milje tokë të pabesë në kushte të motit intensiv. Temperatura kurrë nuk u ngrit mbi negative 40 gradë Fahrenheit. Në një moment, stuhitë u bënë aq intensive sa nuk mund ta shihte gjurmën që të çonte në Nome. Ai mendoi se do të ishte më mirë të gjente një vend të sigurt dhe të pushonte për natën dhe shpresonte që moti të ishte më i mirë të nesërmen, por Balto bëri që të mos e rimendonte një herë se çfarë drejtimi të shkonte. Balto i ktheu në Nome në më pak se 20 orë, me një buzëqeshje të madhe në fytyrë.

Balto jetoi në famë për pjesën tjetër të jetës së tij. Ai njihej si heroi i Alaskës. Jo dhjetë muaj pasi Balto dhe Gunner Kaassen u kthyen në Nome me ilaçin, një statujë u ndërtua në Central Park të Nju Jorkut për të nderuar Balton.

Përpara statujës ka një pllakë që mban mbishkrimin, “Dedikuar shpirtit të paepur të qenve të sajë që përcillnin antitoksinën gjashtëqind milje mbi akull të ashpër, nëpër ujëra të pabesë, përmes stuhive të Arktikut nga Nenana deri te relievi i Nome-s së goditur në dimri i vitit 1925”. “Qëndrueshmëri, besnikëri, inteligjencë”.

Todd dhe gjarpri

Kur Paula Godwin, pronarja e Todd, vendosi të dilte për një shëtitje në një mëngjes të ndritshëm me diell, ajo nuk e priste që për pak do të kafshohej nga një gjarpër me zile. Teksa ajo dhe këlyshi i saj Golden Retriever, Todd, gjashtë muajsh ecnin në rrugë, takuan një gjarpër zile. Paula thuajse shkeli gjarprin, por Todd e hodhi shpejt trupin e tij përpara Paula-s dhe gjarpri e kafshoi atë në vend të saj. Todd pas një qëndrimi të gjatë në spital u shërua plotësisht, ai gjithashtu fitoi një çmim për guximin e tij.

Shoku zjarrfikës

Qeni gjerman trevjeçar nuk u mendua dy herë për të shpëtuar pronarin e tij nga një vdekje e zjarrtë dhe arriti të thërrasë për ndihmë kur askush tjetër nuk mundi. Ben Heinrichs, pronari i Buddy, ishte duke punuar në një kamion në punëtorinë e tij kur një shkëndijë e humbur ndezi pak benzinë ​​dhe shkaktoi një zjarr. Buddy e kuptoi se pronari i tij kishte nevojë për ndihmë dhe vendosi të gjente ndihmë, një ushtarak shtetëror që iu përgjigj thirrjes 911 humbi në rrugët e mbuluara me dëborë dhe kur Buddy gjeti trupën e tij, ai e çoi atë direkt në punëtorinë e kapluar nga zjarri.

Molly në shpëtim

Kur Molly, labradorja e verdhë u zgjua në mes të natës dhe gjeti shtëpinë e saj në zjarr, ajo nuk humbi kohë për të shpëtuar njerëzit e saj dhe miqtë e tjerë me gëzof. Molly zgjoi njeriun e saj duke i trokitur vazhdimisht këmbët në dyshemenë pranë shtratit dhe falë të menduarit të saj të shpejtë, shtatë njerëz dhe tre kafshë të tjera shtëpiake u evakuuan në mënyrë të sigurt nga shtëpia që digjej.

Tara

Pavarësisht se ishte një mace e vogël shtëpiake, Tara nuk ngurroi të hidhej dhe të shpëtonte ditën kur njeriu i saj kishte nevojë për pak ndihmë. Kur i riu Jeremy Triantafilo u sulmua nga një qen ndërsa po ngiste biçikletën e tij në rrugë, Tara nuk humbi kohë duke e ndjekur qenin. Ajo u hodh mbi qenin shumë më të madh dhe u sigurua që ai ta linte Jeremy-n vetëm dhe madje u kthye për të kontrolluar Jeremy-n pasi ajo e përzuri qenin. Gjithçka që mund të themi është bërë mirë, Tara!

Khan mbrojtësi

Vetëm disa ditë pasi familja Svillcic adoptoi Khan, ai filloi të sillej çuditërisht ndaj vajzës së tyre Charlotte. Khan dhe Charlotte po luanin kur ai papritmas e kapi atë nga pelena dhe e “hodhi” larg. Nëna e Charlotte nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte dhe dyshoi se Khan do të sulmonte Charlotte, pak e dinte se Khan po mbronte Charlotte nga një gjarpër i madh King Brown. Në fund, Khan u pickua nga gjarpri, por u shërua plotësisht pasi mori kujdesin e menjëhershëm mjekësor.

Boo detektori

Boo është normalisht një maçok e qetë që nuk bën shumë bujë, megjithatë një mëngjes të së martës ai papritmas filloi të mjaullinte dhe të bërtiste si i çmendur. Familja e tij e kuptoi menjëherë se diçka nuk ishte në rregull pasi zoti Boo nuk veproi kurrë në këtë mënyrë. Z. Boo kishte zbuluar një rrjedhje helmuese të monoksidit të karbonit dhe kishte lajmëruar familjen për rrezikun, nëse ai nuk do t’i kishte lajmëruar, familja Kecksess e qytetit Green në Ohajo mund të mos i kishte mbijetuar natës.

Dory shpëtimtarja e ditës

Ne shpesh mendojmë për lepujt si mjaft të zbehtë, por Dory doli të ishte një shkëndijë e ndritshme kur mendoi shpejt dhe e shpëtoi pronarin e saj nga vdekja gjatë një koma diabetike. Simon Steggall, një diabetik 42-vjeçar nga Warboys, Angli ishte duke parë televizor me gruan e tij kur filloi të rrëshqiste në pavetëdije. Dory filloi të kërcente mbi gjoksin e Simonit dhe lëpiu fytyrën e tij për të paralajmëruar gruan e tij për fatkeqësinë e afërt, për shkak të veprimeve të saj Simon i mbijetoi incidentit. Dory është bërë anëtare nderi e Shoqatës së Mirëqenies së Lepurit për të shënuar veprimet e saj heroike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore