Auto

Scarab shpallet makina më e shitur e të gjitha kohërave


Makina Scarab e prodhuar nga Volkswagen është shpallur si makina më e shitur e të gjitha kohërave, duke thyer rekordin e Ford T. Beetle

Makina Scarab është një model i njohur i Volkswagen-it që filloi të prodhohej në vitin 1930, por që kaloi nëpër një periudhë të vështirë në historinë e kompanisë.

Ajo që bën këtë histori edhe më interesante është fakti se makina që u bë më e njohura në të gjitha kohërat filloi si një vizion i Adolf Hitlerit, pasi ai sapo ishte zgjedhur si kancelar i Gjermanisë dhe po synonte të ndërtonte rrugë dhe mjete të lira për njerëzit.

Awesome Animated Volkswagen Bug VW Gifs

Në atë kohë, inxhinieri austriak Ferdinand Porsche po punonte tashmë në projektimin e një makine të vogël për masat.

Hitleri dhe Porsche u takuan, me inxhinierin e ngarkuar me projektimin e asaj që quhej “makina e popullit”.

Prodhimi masiv i makinës që më vonë do të quhej Beetle filloi pas Luftës së Dytë Botërore. Fillimisht, pritja nga konsumatorët amerikanë ishte paksa e vakët, për shkak të preferencës së tyre tradicionale për makinat e mëdha, ashtu edhe për shkak të lidhjeve të Volkswagen me Hitlerin.

Por fushata legjendare reklamuese e nisur në vitin 1959 nga kompania Doyle Dane Bernbach, duke promovuar madhësinë e vogël.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore