Përballje

76ers arrijnë fitoren e tretë kundër Nets, Suns marrin epërsinë në serinë kundër Clippers


Pati dy përjashtime dhe polemika rreth një goditjeje të Joel Embiid, ndërsa Philadelphia 76ers mposhti Brooklyn Nets 102-97 për një epërsi 3-0 në play-off-in e tyre të Konferencës Lindore.

Embiid u duk se goditi Nic Claxton të Brooklyn-it në zonën e ijeve në fillim të tremujorit të parë, por qëndroi.

Megjithatë, 76ers e kishin përjashtuar James Harden për një goditje ndaj Royce O’Neale.

Claxton u përjashtua në fillim të pjesës së katërt për një gabim të dytë teknik.

“Hera e parë që më përjashtuan”, tha Harden, i cili shënoi 21 pikë në ndeshje.

“Nuk jam etiketuar si lojtar i ndyrë dhe nuk e kam goditur në një zonë private.

“Dikush është i mbështjellë me ty ashtu në mbrojtje, ky është një reagim i natyrshëm i basketbollit.

“Nuk e godita aq fort që të rrëzohej ashtu, por për një flagrant është e papranueshme.

“Kjo është një lojë play-off. Ne kemi parë në të gjithë ligën, gjërat janë shumë më keq se ajo që ishte ajo lojë.

“Sinqerisht, nuk mendova se ishte një faull ndaj meje. Por kjo është e papranueshme. Nuk mund të ndodhë”.

Shefi i arbitrave, Tony Brothers tha: “Bazuar në pikën e kontaktit, ajo u ngrit në nivelin e tepruar të ndërhyrjes”.

Fitorja i vendos Sixers brenda një ndeshjeje për të siguruar fitoren në takimin e play-off-it të raundit të parë, më të mirët nga shtatë dhe skuadrat luajnë të shtunën.

Embiid i shpëtoi pezullimit pasi u ndesh me Claxton në një vendim që frustroi trajnerin e Nets, Jacque Vaughn.

“Që një djalë të godasë qëllimisht dikë në një zonë që askush prej nesh nuk dëshiron ta godasë me shkelm ose drejt, dhe që ai të vazhdojë të luajë – nuk e kam parë kurrë më parë këtë”, tha Vaughn.

Tyrese Maxey shënoi 10 nga 25 pikët e tij për Sixers në çerekun e katërt, me trepikëshin e tij me 44.7 sekonda të mbetura duke i dhënë skuadrës së tij një epërsi 99-96.

Devin Booker shënoi 45 pikë në një paraqitje e cila përfshinte gjithashtu shtatë kërcime dhe tre vjedhje të topit, teksa ndihmoi Phoenix Suns të fitonte 129-124 kundër Los Angeles Clippers.

Kevin Durant shtoi 28 pikë për Suns, të cilët kaluan 2-1 në serinë e play-off-it të raundit të parë të Konferencës Perëndimore.

Golden State Warriors shënuan fitoren e parë në këtë playoff kundër Sacramento Kings me rezultat 114-97.

Stephen Curry ishte golashënuesi më i mirë në ndeshje me 36 pikë për Warriors, të cilët ishin pa Draymond Green pasi ai u pezullua me një ndeshje për vulosjen e Domantas Sabonis të Kings.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore