Lajme

75-vjeçarja skoceze, sensacion global i lojërave Fortnite


Një 75-vjeçare skoceze është bërë sensacion për videolojërat pasi u bashkua me një nga lojtarët më të famshëm të Fortnite në botë.

Cath Bowie, e njohur ndryshe si Grumpygran1948, ka qenë e lidhur me Fortnite që kur u prezantua me të nga nipi i saj.

Ajo shpenzon deri në gjashtë orë në ditë duke luajtur – ku aftësitë dhe komentet e saj gazmore u pikasën nga YouTuber-i amerikan SypherPK.

Dueli i tyre i parë mblodhi më shumë se gjysmë milioni shikime.

Dhe Grumpygran1948 tani ka një skuadër prej mijëra fansash të përkushtuar në të gjithë botën.

“Kur i thashë nipit tim për herë të parë se do të filloja transmetimin, ai ishte i tronditur. Ai tha: Nuk mund ta bësh këtë – askush nuk do të të shikojë, askush nuk do të të ndjekë. Kështu që tani ai s’ka çfarë të thotë”.

Cath fillimisht e pa nipin e saj atëherë 17-vjeçar duke luajtur Fortnite javën që u publikua në vitin 2017.

Tani është një nga videolojërat më të njohura në botë, me më shumë se 400 milionë lojtarë. Ai vendos deri në 100 lojtarë kundër njëri-tjetrit.

“Sapo shkova në dhomën e tij u intrigova nga ajo që pashë në ekran. Ky ishte me të vërtetë fillimi”.

Ajo u praktikua në lojëra solo për tre vjet përpara se të bashkohej me skuadrat në lojërat e transmetuara.

Por asaj nuk i pëlqeu gjuha toksike e përdorur nga lojtarët më të rinj – kështu që krijoi ekipet e saj të lojtarëve më të vjetër.

“Ne nuk përdorim fjalën vrasin – ne përdorim fjalën eliminoj. Pra, nuk është e keqe dhe nuk shihni askënd të shtrirë në tokë me gjak. Ata janë mjaft me shije dhe kjo më pëlqen”.

Gjërat me të vërtetë morën vrull pasi Grumpygran1948 u pa në internet nga superylli i lojës SypherPK.

Dyshja e goditi atë – dhe Cath madje përfundoi duke kënduar këngën tradicionale skoceze të fëmijëve, Ye cannae shove yer granny aff a autobus, për të.

“Ai padyshim që më kishte parë dhe mendoi se mund të ishte argëtuese nëse më merrte për të luajtur me të – duke krijuar mundësi për të moshuarit”.

“Kështu që ai sapo hyri në rrjedhën time dhe më pyeti nëse doja të bëja një duel me të. I thashë po dhe mora me vete një mik që vjen nga Amerika, vetëm për ta balancuar. Ne patëm tre ndeshje me të dhe ishte absolutisht fantastike”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore