Lajme

600 ushtarë izraelitë janë vrarë që nga 7 tetori


“Nadav Cohen, 20 vjeç, ra në luftime në Rripin jugor të Gazës”, ka njoftuar zëdhënësi i ushtrisë izraelite në faqen e tij zyrtare.

Çka e çuar në 600 numrin e ushtarëve izraelitë të vrarë që nga fillimi i luftës me Hamasin në Rripin e Gazës.

Më herët, mediat e huaja kanë raportuar se motra e liderit të Hamasit Ismail Haniyeh është arrestuar në jug të Izraelit nën dyshimin për “kontakte me operativë dhe mbështetje për akte terrorizmi”.

Sipas policisë – cituar nga mediat – 57-vjeçarja është arrestuar në një operacion të përbashkët me Shin Bet, shërbimin e sigurisë së brendshme.

Referuar të njëjtit burim, në shtëpinë e saj janë gjetur dokumente, telefona dhe prova të tjera që e lidhin atë “me shkelje të rënda të sigurisë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore