Lajme

6 të vdekur nga shpërthimi i bombës në Afganistan


Afganistani vijon të mos gjejë qetësi edhe më shumë se gjysmë viti pas ardhjes së regjimit taleban në pushtet, ku raportimet e fundit thonë se një bombë ka shpërthyer në qytetin perëndimor të Herat-it, duke lënë të vrarë të paktën gjashtë persona.

Sipas njoftimeve, një fugon ka shpërthyer në ecje e sipër, duke shkaktuar edhe viktimat.

Komandanti i Herat-it, Mawlawi Ansari, ka thënë pas ngjarjes për agjencinë e lajmeve Reuters, se të paktën nëntë persona ishin lënduar. Por, shkaqet e ngjarjes, nuk janë të qarta.

Nga ana tjetër, një zyrtar i shëndetësisë, tha se shpërthimi kishte ndodhur në një mjet të transportit urban.

Gjithsesi, shumë versione të tjera janë kontradiktore për ngjarjen dhe versioni zyrtar mbetet ai i autoriteteve.

Janë një seri sulmesh e shpërthimesh në Afganistan, që prej marrjes së pushtetit nga tabelanët në gusht 2021. Disa janë marrë përsipër nga Shteti Islamik. Të tjerë mbeten të pazbardhur.

Ndërkohë, i gjithë vendi po përballet me një krizë të vërtetë ekonomike, ndërsa Qeveria, po përpiqet të vijojë vendosjen e rregullit në gjithë territorin.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore