Shqipëria

5 humbje jete, 849 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar pesë humbje jete nga coronavirus-i në Shqipëri, dhe kanë rezultuar pozitivë 849 persona.

Në Spitalin Infektiv janë duke marrë trajtim spitalor të specializuar 216 pacientë, ku 25 prej tyre janë në gjendje të rënduar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 982 pacientë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 146 mijë e 827 që nga fillimi i epidemisë.

Që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri, kanë humbur jetën 2 mijë e 553 qytetarë. Janë kryer mbi 1.1 milionë testime totale dhe 4 mijë e 769 testime ditore.

Aktualisht janë 12 mijë e 772 raste aktive me COVID-19 në të gjithë vendin.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u ka bёrё apel qytetarëve për t’u vaksinuar, me qendrat shëndetësore dhe pikat e vaksinimit që po ofrojnë shërbimin kudo në vend.

Apeli i MSHMS-së erdhi pas identifikimit të variantit Delta dhe në Shqipëri, i cili sipas ekspertëve është më ngjitës dhe më lehtë i transmetueshëm.

Fushata e vaksinimit

Që prej datës 1 gusht ka nisur fushata e vaksinimit masiv. Kjo do të zgjasë dhe për muajin shtator.

Kjo nismë i parapriu asaj tё datës 19-25 korrik, nё tё cilën u vendos një javë e hapur e vaksinimit masiv për çdo qytetar +18 vjeç.

E gjitha kjo ka ardhur në kuadër të fushatës “Shqipëria Buzëqesh”.

Deri më tani, Shqipëria ka vaksinuar mbi 1.6 milionë qytetarë.

Po ashtu, mbi 700 mijë të tjerë kanë kryer të dyja dozat e vaksinës anti-COVID.

Aktualisht, Shqipëria administron mbi 1.9 milionë vaksina. Vaksinat e përdorura janë: Pfizer, AstraZeneca, Sputnik V dhe Sinovac.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore