Lajme

47-vjeçari martohet në fund të jetës në spitalin e Torinos, transplanti i zemrës e shpëton


Historia e pabesueshme me një fund të lumtur nis pak javë më parë, kur një 47-vjeçar u shtrua në spitalin e Torinos pas një ataku kardiak të ventrikulit të majtë.

Pas trajtimeve të para, pacienti u transferua me urgjencë në repartin e kujdesit intensiv.

Doktoresha Anna Trompeo, mbas operacionit kardiak, njoftoi të afërmit se “kushtet janë kritike dhe se është i nevojshëm një transplant i zemrës”.

Gjithçka e mbante në jetë ishin makineri të sofistikuara, që siguronin oksigjenimin ekstrakorporal të gjakut.

Kështu pacienti futet në listë, por nuk dihet se kur do të ishte e mundur të gjendej një zemër e përputhshme.

Përballë këtij fakti, burri nga Cuneos kërkon të realizojë ëndrrën e tij: të martohet me partneren 42-vjeçare.

Mjekët ranë dakord dhe martesa u realizua nga nëpunësja e gjendjes civile e Bashkisë së Torinos në repartin e terapisë intensive të kardiokirurgjisë të spitalit “Molinette” në Torino.

Shumë emocione në kushte kritike: infermieret ia kishin dalë të krijonin buqetën e nuses nga fluturat dhe tubat e gjakut.

Ndërsa në vend të luleve dhe piedestalit martesor, çiftin e rrethonin balona të kuqe dhe zemra të ndriçuara nga drita e diafanoskopit ngjitur me shtratin.

Pas “po”-së mes çiftit, ndodh mrekullia  

Po atë mbrëmje, nga Qendra Kombëtare e Transplantit mbërrin raporti mjekësor për një donator të përputhshëm, zemra e të cilit gjendej në Napoli.

Me një fluturim urgjent, zemra mbërrin në Torino 12 orë pas “po-së fatale”.

Operacioni i suksesshëm zgjat 7 orë dhe, pas tij, zemra nis të rrahë normalisht.

Pas disa ditësh, ai u transferua në repartin koronar të kardiologjisë universitare (drejtuar nga profesor Gaetano Maria De Ferrari) dhe tani ndodhet në repartin e kardiokirurgjisë për të vazhduar trajtimin.

“Është një lajm i bukur i dyfishtë me një fund të lumtur për çiftin”, deklaroi drejtuesi i përgjithshëm i Qytetit të Shëndetit të Torinos, Giovanni La Valle.

Në përmbyllje, ai uroi se, “Qoftë për këtë familje të re fillimi i një jete të lumtur së bashku!”.

Marrë nga Corriere della Sera, përshtatur për Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore