Lajme

4 shkurti, Dita Botërore e Kancerit


Dita Botërore e Kancerit shënohet çdo vit më 4 shkurt.

Dita synon të promovojë ndërgjegjësimin për kancerin. Gjithashtu ndihmon në forcimin e veprimeve që përpiqen të përmirësojnë kujdesin, zbulimin, masat parandaluese dhe trajtimin e kancerit.

Kanceri është një grup i madh sëmundjesh që mund të prekin çdo organ apo ind të trupit. I referohet rritjes jonormale të qelizave që ndahen në mënyrë të pakontrolluar. Kanceri ka aftësinë të përhapet nga një pjesë e trupit/organ/ind në tjetrin.

Tema e Ditës Botërore të Kancerit 2024 është “Mbyllni hendekun e kujdesit: Të gjithë meritojnë qasje në kujdesin ndaj kancerit”. Kjo, është pjesë e një fushate 3-vjeçare.

Unioni për Kontrollin Ndërkombëtar të Kancerit (UICC) fokusohet në një agjendë të vetme nën këtë fushatë. Sipas UICC, agjenda për vitin 2024 është ‘Së bashku, ne sfidojmë ata që janë në pushtet’.

Çdo vit, në këtë ditë zhvillohen aktivitete dhe ngjarje të shumta në mbarë botën. Aktivitetet online dhe offline veprojnë si një kujtesë e fuqishme se çdo individ luan një rol në reduktimin e barrës së kancerit dhe në krijimin e ndërgjegjësimit.

Historia

Dita Botërore e Kancerit u zyrtarizua në Samitin e parë Botëror Kundër Kancerit në vitin 2000. Ky event u mbajt në Paris dhe morën pjesë anëtarë të organizatave të kancerit dhe udhëheqës të shquar të qeverisë nga e gjithë bota.

Një dokument i titulluar ‘Statuti i Parisit Kundër Kancerit’ që përmban 10 artikuj u nënshkrua, duke përshkruar një angazhim global për të përmirësuar lehtësimin dhe cilësinë e jetës së pacientëve me kancer. Gjithashtu u theksua përparimi dhe rritja e investimeve në kërkimin, parandalimin dhe trajtimin e kancerit. Artikulli X i kësaj karte shpalli zyrtarisht ‘Ditën Botërore të Kancerit’ më 4 shkurt.

Më shumë rreth kancerit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në nivel global. Barra e kancerit vazhdon të rritet globalisht. Megjithatë, shkalla e mbijetesës po përmirësohet me ndihmën e diagnozës dhe trajtimit të avancuar.

Ekzaminimet e rregullta dhe zbulimi i hershëm janë dy faktorë kryesorë kryesorë që ndihmojnë në përmirësimin e shkallës së mbijetesës.

“Kanceri i mushkërive, prostatës, kolorektalit, stomakut dhe mëlçisë janë llojet më të shpeshta të kancerit te meshkujt, ndërsa kanceri i gjirit, kolorektalit, mushkërive, qafës së mitrës dhe tiroides janë më të shpeshtat tek femrat”, thuhet në faqen e OBSH-së.

Vetëm përdorimi i duhanit përbën rreth një të tretën e vdekjeve nga kanceri. Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë indeksin e lartë të masës trupore, konsumimin e alkoolit, historinë familjare, disa gjendje shëndetësore, mjedisin, infeksionet nga disa viruse dhe më shumë.

Opsionet e zakonshme të trajtimit përfshijnë kirurgjinë, kimioterapinë, terapinë me rrezatim, transplantin e palcës së eshtrave, terapinë e synuar me ilaçe dhe më shumë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore