Lajme

28 vite nga bombardimi i Sarajevës me 3 mijë e 777 granata


Më 22 korrik në 1993, Sarajeva do të qëllohej me 3 mijë e 777 granata në një ditë të vetme.

Ato shkaktuan dëme të jashtëzakonshme, vranë civilë, gra dhe fëmijë, ndërtesa kulturore e fetare u bombarduan duke përfshirë edhe spitale.

Gjatë rrethimit të Sarajevës, një mesatare prej 329 predhash do të godiste qytetin në baza ditore. Ky rrethim zgjati 4 vite dhe konsiderohet të jetë një nga më të gjatat në historinë e luftës moderne.

Rrethimi i Sarajevës

Gjatë rrethimit të Sarajevës, civilët u sulmuan me plumba snajperësh dhe predha artilerie ndërsa blinin ushqime në tregje, bënin kopshtarinë e tyre ose pastronin rrugët.

Ata u qëlluan me armë ndërsa merrnin pjesë në funerale dhe ndërsa hipnin në autobusë, tramvaj dhe ambulanca ose në biçikleta. Sulmet kryheshin kryesisht gjatë ditës.

Këto përfundime u paraqitën nga kryetari i trupit gjykues në Tribunalin Penal Ndërkombëtar për ish Jugosllavinë, Alphons Orie, kur shpallte fajtor Stanislav Galic për një fushatë terrori kundër popullatës civile të Sarajevës, gjatë mandatit të tij si komandant i Sarajevë-Romanija të Ushtrisë Serbe të Bosnjës Trupat midis 1992 dhe 1994.

Krimet ishin në një shkallë të tillë që Orie e dënoi Galic me burgim të përjetshëm.

Stanislav Galic dhe pasardhësi i tij si komandant i Korpusit Sarajevo-Romanija, Dragomir Millosheviç, u burgosën nga gjykata e Hagës për terrorizimin e popullsisë së Sarajevës gjatë rrethimit.

Artikulli i të gazetës amerikane “New York Times” fill pas ngjarjes

Bateritë e artilerisë serbe goditën sot zona të gjëra të Sarajevës në një ofensivë të vazhdueshme.

Kjo ngriti shqetësime se komandantët serbë mund të përpiqen të kapin pikat strategjike perëndimore të qytetit.

Sulmi serb në Sarajevë, më intensivi që nga vjeshta e kaluar, dërgoi Komandantin e ri të Kombeve të Bashkuara në Bosnje, Gjenerali Francis Briquemont.

Pas udhëtimit të tij në malet e Sarajevës do të takohej me komandatin ushtarak serb, Ratko Mlladiç.

Gjenerali Mlladiç u tha gazetarëve pas takimit se trupat e tij do të nisnin një armëpushim, por oficerët e Kombeve të Bashkuara paralajmëruan se nuk kishte asnjë garanci se forcat boshnjake, të shtyra nga sulmet e fundit serbe, do të bien dakord për një armëpushim.

Ashpërsia e sulmeve serbe u reflektua në një numërim nga vëzhguesit ushtarakë të Kombeve të Bashkuara të predhave të artilerisë serbe që goditën Sarajevën të enjten.

Numërimi, i vënë në dispozicion sot, tregoi se 3 mijë e 777 predha serbe goditën qytetin në një periudhë 16-orëshe nga mesnata e së mërkurës.

Që kur filluan rrethimin, komandantët serbë kanë ofruar versione të ndryshme të objektivave të tyre.

Herë pas here, ata kanë thënë që duan vetëm të mbrojnë komunitetet serbe përreth qytetit, në raste të tjera që duan të kontrollojnë pjesën e qytetit që shtrihet në jug të lumit Miljacka, e cila e ndan qytetin në një aks lindje-perëndim.

Ata kanë thënë se duan të kontrollojnë gjysmën perëndimore të kryeqytetit, përgjatë një linje përmes një rrethi të njohur si Sarajeva e Re.

Proceset gjyqësore kundër drejtuesve

Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë e cilësoi Galic fajtor në 2006-ën, për terrorizimin e popullsisë së Sarajevës gjatë rrethimit të luftës në kryeqytetin e Bosnjës. Ai aty kreu një fushatë sulmesh artilerie dhe snajperësh.

Gjeneral Galic ishte komandant i Korpusit Romanija, njësia e ushtrisë serbe e quajtur me emrin e malit ku ishte vendosur, e cila rrethoi Sarajevën.

Në një bombardim katër-vjeçar, një total prej 11 mijë njerëz, kryesisht civilë, u vranë dhe një pjesë e madhe e qytetit u shkatërrua.

Në vitin 1998, Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë paditi Galic-in në bazë të përgjegjësisë individuale për akuza të vrasjes, veprimeve çnjerëzore, krimeve kundër njerëzimit, shkaktimit të paligjshëm të terrorit ndaj civilëve, sulmeve ndaj civilëve dhe shkeljeve të ligjeve dhe zakoneve të luftë.

Vendimet e gjykatës së Hagës kanë përcaktuar që njësitë e Korpusit Sarajevë-Romanija shënjestruan qëllimisht civilë ndërsa kryenin një fushatë terrori që zgjati tre vjet e gjysmë.

Qëllimi i fushatës ishte të bënte presion ndaj autoriteteve të Sarajevës për të pranuar marrëveshje paqësore të cilat do të legalizonin spastrimin etnik nga forcat serbe të Bosnjës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore