Lajme

28 të arrestuar për trafikim emigrantësh përmes Bullgarisë dhe Rumanisë


Europol ka mbështetur Policinë Kufitare Rumune në çmontimin e një grupi të krimit të organizuar të përfshirë në kontrabandën e emigrantëve.

Në operacion u përfshinë edhe Drejtoria e Përgjithshme Bullgare Kundër Krimit të dhe Policia Federale Gjermane në Waidhaus.

Gjatë ditës së aksionit, Gjermania vendosi një prokuror në Rumani për të këshilluar për mbledhjen e provave, në funksion të përdorimit të tyre të mundshëm në procedurat gjyqësore gjermane, ndërsa hetuesi bullgar dhe analiza e Europolit dhe dy oficerë të ftuar morën pjesë gjithashtu në aktivitetet në Rumani.

Aktiviteti u shtri në 29 zona të Bukureshtit, Arges, Buzau, Constanta dhe Brasov, ku 28 individë u arrestuan dhe pati sekuestrime me vlerë.

Policia Kufitare Rumune nisi hetimet për këtë rrjet kriminal në vitin 2022, pas arrestimit të disa drejtuesve të furgonëve në kufirin me Bullgarinë. Hetimi zbuloi një rrjet kriminal që përbëhej nga disa të dyshuar, të grupuar në dy grupe në varësi të detyrave të tyre.

Njëri nga grupet, i përbërë kryesisht nga shtetas rumunë, ishte përgjegjës për transportin, ndërsa tjetri merrej me rekrutimin e emigrantëve që mund të kontrabandoheshin.

Kontrabandë me kamionë dhe furgona nëpër rrugën ballkanike

Organizata kriminale kontrabandonte emigrantë të parregullt nga Turqia në Gjermani nëpërmjet Bullgarisë, Rumanisë, Hungarisë dhe Çekisë.

Të dyshuarit i kontrabanduan emigrantët përmes tokës përmes pikave specifike të kalimit kufitar (PKK) në kufirin bullgaro-rumun si PKK-ja Ostrov, PKK Giurgiu dhe PKK Bechet.

Më pas ata i mbajtën në vende pranë qytetit rumun të Timisoara për një ose dy ditë, përpara se t’i transportonin më tej në Gjermani.

Të dyshuarit i kontrabandonin migrantët e parregullt kryesisht me furgona dhe kamionë.

Ky modus operandi, i përdorur kryesisht nga rrjetet kriminale aktive në të ashtuquajturën rrugë ballkanike, është dëshmuar shumë i rrezikshëm për jetën dhe shëndetin e emigrantëve.

Në disa incidente të fundit, të rriturit dhe fëmijët u gjetën të vdekur të gjetur të vdekur për shkak të mungesës së hapësirës dhe oksigjenit në ndarjet e përdorura për t’i fshehur ato gjatë transportit.

Europol lehtësoi shkëmbimin e informacionit dhe ofroi koordinim operacional dhe mbështetje analitike.

Në ditën e aksionit, Europol dërgoi një analist në Rumani për të mundësuar shkëmbimin në kohë reale të informacionit dhe kontrollin e kryqëzuar të informacionit operacional kundër bazave të të dhënave të Europolit për t’u dhënë udhëzime hetuesve në terren.

Dy oficerë të ftuar të Europolit të vendosur tashmë në zonë mbështetën gjithashtu autoritetet rumune.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore