Lajme

23 deputetët më pikantë të Parlamentit Evropian – mes tyre edhe Beleri


Një ilustrim nga Giulia Poloni për Politico
Një ilustrim nga Giulia Poloni për Politico

Ju duhen 23 eurodeputetë nga shtatë vende të ndryshme për të formuar një grupim politik në Parlamentin Evropian.

Me krenari prestigjiozja “Politico” na ka prezantuar grupin e eurodeputetëve më pikantë.

Këta janë eurodeputetët më të egër e më të çuditshëm të zgjedhur fundjavën e kaluar.

Dhe nëse do të bashkonin forcat, do të plotësonin të gjitha kriteret për të formuar grupimin e tyre.

A do ta bëjnë ata? Jo.

Por kjo nuk është e rëndësishme.

Ato përfshijnë një yll qipriot të YouTube, një këngëtare kundër korrupsionit nga Bullgaria, një kasape grek që pothuajse askush nuk e ka parë ndonjëherë dhe një ish-shofer garash të akuzuar për përshëndetjen tipike të Hitlerit.

Fidias Panayiotou — YouTuber

Nga YouTube në ekranin e madh.

Influencuesi 25-vjeçar u rendit i treti në Qipro.

Ai ka 2.1 milionë abonentë në platformën e ndarjes së videove dhe ka grumbulluar 1 milion shikime për videon e tij të titulluar “E detyrova Elon Musk të më përqafonte” dhe 5 milionë për një të quajtur “Kam jetuar në aeroport për 7 ditë falas”.

Nëse e shihni në aeroportin e Brukselit, kjo do të jetë sepse ai është në rrugën e tij për në Parlamentin Evropian, ku do të jetë një eurodeputet i pavarur dhe ka thënë se dëshiron të krijojë partinë e tij.

Ai ka bërë vlog për detajet intime të ndarjes së tij, por a do të jetë aq transparent kur bëhet fjalë për takimet e lobit?

Fidias Panayiotou

Galato Alexandraki – Kasapja e Trakës

Ndoshta ajo tani është kasapja e Brukselit?

Galata Alexandraki, 76 vjeçe, është një blegtore në pension që tashmë drejton një thertore në Greqinë veriore.

Nuk ka asnjë foto të saj në internet.

Asnjë.

Por ajo është aq e njohur në nivel lokal, sa nuk zhvilloi një fushatë ose nuk dha një intervistë – dhe megjithatë fitoi një vend për partinë nacionaliste greke, e cila doli e dyta pas Demokracisë së Re të lidhur me EPP-në.

Ajo ende nuk ka thënë nëse do të zërë vendin.

Ilaria Salis — Antifa

Mësuesja 39-vjeçare italiane dhe aktiviste antifashiste akuzohet për tentativë vrasjeje pasi dyshohet se sulmoi njerëzit në një ngjarje të ekstremit të djathtë në Budapest.

E burgosur në Hungari, çështja e saj shkaktoi një incident diplomatik kur u shfaq në një sallë gjyqi me krahët dhe këmbët në pranga.

Në prill, Aleanca e të Gjelbërve dhe e Majta (AVS) njoftoi se do ta shtonin atë në listën e tyre për zgjedhjet evropiane – ideja ishte se nëse ajo do të fitonte një vend, Salis do të përfitonte nga imuniteti parlamentar dhe në teori do të lirohej.

Epo funksionoi.

Ilaria Salis

Petras Gražulis – I përballur me ndjekjen penale

65-vjeçari u zgjodh për Unionin Popullor dhe Drejtësi të Lituanisë.

Gražulis u fajësua vitin e kaluar në parlamentin lituanez, pasi votoi në emër të një deputeti tjetër që nuk ishte i pranishëm.

Ai u ndalua për 10 vjet nga kandidimi për postin – por me sa duket kjo nuk vlen për zgjedhjet e BE-së.

Gražulis po përballet gjithashtu me ndjekje penale për deklarata homofobike.

Transmetuesi shtetëror “LRT” e përshkroi atë si “një nga politikanët më të gjallë në Lituani që e ka ndërtuar reputacionin e tij me marifete kundër të drejtave LGBTQI”.

Petras Gražulis

Afroditi Latinopoulou – perëndesha e bullizmit

E quajtur sipas perëndeshës greke të bukurisë, Latinopoulou u përjashtua nga partia greke Demokracia e Re pas komenteve ndaj një prezantueseje televizive.

Ajo fitoi një vend me partinë Voice of Reason, e cila përkrah përjashtimet nga taksat gjatë gjithë jetës për gratë që kanë katër ose më shumë fëmijë.

Ajo është kundër abortit dhe emigracionit dhe dëshiron të ndalojë anëtarët e komunitetit LGBTQI të punojnë në sistemin arsimor.

Afroditi Latinopoulou

Grzegorz Braun – Shkatërruesi i simboleve fetare

Një anëtar i partisë së ekstremit të djathtë, ai ka një prirje për shkatërrimin e simboleve fetare.

Ai në parlamentin polak dënoi Festivalin e Dritave si një “kult satanik” (dhe i është referuar hebrenjve polakë si “armiqtë e Polonisë”) dhe vitin e kaluar vandalizoi një pemë të Krishtlindjes të stolisur me flamuj të BE-së dhe Ukrainës.

Grzegorz Braun

Sarah Knafo – Ripushtuesja

31 vjeç, Knafo është e dashura e francezit të ekstremit të djathtë, Eric Zemmour, 65 vjeç, dhe ajo u zgjodh në listën e partisë së tij Reconquest.

Eurodeputetja kryesore e Reconquest do të jetë mbesa e Marine Le Pen, Marion Maréchal, e cila është e martuar me politikanin Italian, Vincenzo Sofo.

Sofo nuk u rikthye në Parlament këtë herë, por të dy çiftet ende mund të shkonin në takime të përbashkëta, të paktën do të mundeshin nëse Maréchal dhe Zemmour nuk do të përfshiheshin në një betejë për të kontrolluar partinë si pjesë e telenovelës franceze.

Sarah Knafo dhe i dashuri i saj, Eric Zemmour

Alvise Pérez – Ndikues i ekstremit të djathtë

Luis Pérez i Spanjës, i njohur si Alvise, dëshiron të “shkatërrojë sistemin dhe ta rindërtojë atë nga e para”.

Me “Se Acabó la Fiesta” – Mbaroi Festa – Pérez fitoi tre vende nga hiçi, me gjasë në kurriz të partisë së ekstremit të djathtë Vox.

Një ish-Liberal Demokrat ai ka qindra mijëra ndjekës në kanalet e tij në YouTube, Instagram, Telegram dhe pothuajse çdo platformë tjetër.

Një prokuror i vetëshpallur i “të korruptuarve dhe kriminelëve”, ai është i njohur për protestat kundër abortit, duke u mburrur për planet për të ndërtuar burgun më të madh në Evropë dhe duke synuar gazetarët dhe emigrantët, sipas El Pais.

Alvise Pérez

Filip Turek – Mendjendari

Turek e ka çuar dashurinë e tij për makinat në një nivel krejtësisht të ri.

Partia e tij, një aleancë midis partisë çeke Přísaha dhe Motoristëve, dëshiron të ndalojë futjen e euros në Republikën Çeke dhe ka bërë fushatë kundër imigracionit dhe Marrëveshjes së Gjelbër.

Por në faqen e tij në Facebook, Turek nënvizon vetëm një nga objektivat e fushatës së partisë: Të ndryshojë ndalimin e makinave me motorë me djegie.

Motori është, sipas Turek, “fati i tij”.

Një ish-shofer garash, ai ka bërë gjithashtu një emër si një koleksionist i mprehtë i makinave të shtrenjta dhe themeluesi dhe kryetari i Klubit Jaguar të Republikës Çeke.

Ai u hoq nga debatet parazgjedhore kur policia nisi një hetim për një imazh që dukej se e tregonte atë duke bërë një përshëndetje naziste.

Filip Turek

Sibylle Berg – Artistja

Berg po e heq stilolapsin për t’u anëtarësuar në Parlamentin Evropian.

Një autore dhe dramaturge, Berg është eurodeputetja e fundit që zgjidhet nga partia satirike gjermane Die PARTEI.

Prioritetet e Berg janë mbikëqyrja, privatësia dhe lufta e klasave, tha Berg për “FAZ”.

“Kam arritur një nivel moskuptimi politik dhe shoqëror që do të doja të aktivizohesha jashtë kornizës së përcaktuar ngushtë të letërsisë”.

Me një vend në PE të siguruar, Berg nuk ka plane për një libër të ri së shpejti.

Sibylle Berg

Roberto Vannacci – Gjenerali

Ish-oficeri i ushtrisë italiane u bë i famshëm kur shkroi një libër bestseller të quajtur “Bota me kokë poshtë” në të cilin ai bëri komente të diskutueshme për gratë, homoseksualitetin dhe emigracionin.

Pasi u vendos nën hetim disiplinor nga Ministri i Mbrojtjes, Guido Crosetto, Vannacci u bë një fytyrë e njohur në emisionet televizive italiane, ku ai i referohej vazhdimisht Benito Musolinit si “një burrë shteti”.

Partia e ekstremit të djathtë Lega e vendosi atë në krye të listës në dy nga pesë zonat rajonale të vendit.

Madje ka zëra se ai është gati të sfidojë Matteo Salvinin – i njohur si “Kapiteni” – për udhëheqjen e partisë.

Në Itali po qarkullon një shprehje: Gjenerali nuk merr urdhra nga një kapiten.

Roberto Vannacci

Helmut Geuking – Djali i familjes

Si i ati edhe djali.

Geuking ia dorëzoi vendin e tij në Parlamentin Evropian djalit të tij Niels në shkurt.

Por tani është kthyer babi Geuking.

Emri i partisë së tyre? E gjete.

Partia e Familjes.

Helmut e Niels Geuking

Diana Șoșoacă – politikania rumune më e preferuar nga Rusia (në 2021)

Në vitin 2021, media shtetërore ruse “Sputnik” e shpalli Șoșoacă politikanen e vitit.

Tani ajo po vjen në Bruksel.

Ajo fitoi një vend në senatin rumun me Aleancën e krahut të djathtë për Bashkimin e Rumunëve, por që atëherë është përjashtuar nga ajo parti dhe i është bashkuar një partie që konsiderohet akoma më radikale: S.O.S Rumania.

Șoșoacă është vënë nën kritika për vizitat e saj në ambasadën ruse dhe për mbrojtjen e kthimit në një “Rumani të Madhe”, territori i së cilës do të mbulonte gjithashtu pjesë të Bullgarisë, Moldavisë dhe Ukrainës.

Një projekt-ligj i vitit 2023 që ajo paraqiti për të pretenduar sovranitetin mbi pjesë të Ukrainës e vendosi atë në listën e sanksioneve të vendit.

Diana Șoșoacă

Milan Mazurek – Racisti i buzëqeshur

Sllovaku 30-vjeçar i ekstremit të djathtë është eurodeputeti i dytë në listën e Partisë së Republikës (deputeti tjetër i saj, Milan Uhrík, është shumë ekstrem për grupin Identiteti dhe Demokracia).

Mazureku me kokë të rruar është dënuar për deklarata raciste për romët dhe një ish-shok i shkollës citoi Mazurekun të thoshte se Holokausti ishte një mashtrim, se ai buzëqeshte teksa vizitonte kampin e vdekjes në Aushvic.

Milan Mazurek

Petr Bystron – propagandist i Putinit?

Numri dy në listën e Alternativës për Gjermaninë i ka shpëtuar deri tani fatit të kandidatit kryesor Maximilian Krah, i cili u përjashtua nga partia.

Kjo përkundër faktit se Bystron ka qenë gjithashtu objekt i bastisjeve të policisë dhe po hetohet për të qenë një nismëtar në një operacion propagandistik pro-rus të përqendruar rreth një media të quajtur “Voice of Europe”.

Bystron akuzohet se ka pranuar 20 mijë euro nga media e lidhur me Viktor Medvedchuk.

Petr Bystron

Marco Tarquinio – gazetar anti-NATO

I rrëmbyer nga bota e jashtme e politikës nga liderja e Partisë Demokratike, Elly Schlein, Tarquinio u kthye në fokus në Itali kur tha se donte të shpërbënte NATO-n dhe se Ukraina duhet të kishte zgjedhur për “vetëmbrojtje jo të dhunshme”.

Tarquinio është ish-drejtor i gazetës “Avvenire” të Kishës Katolike dhe ai ka kundërshtuar hapur të drejtën e abortit.

Se si do të futet ai në një grup S&D që nga jashtë është pro-ukrainas është supozimi i kujtdo.

Marco Tarquinio

Anders Vistisen – Trump i BE-së

Ju jeni shkarkuar!

Kjo është ajo që eurodeputeti danez i ekstremit të djathtë i tha Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen në një debat në prill, duke thënë se ai do të shkarkonte 10 mijë nëpunës civilë të BE-së nëse do të bëhej shef i Komisionit.

Gara e tij e vërtetë ishte të ruante punën e tij, të cilën ai pothuajse e menaxhoi, pasi kishte marrë mbështetje të zhurmshme nga Matteo Salvini dhe Marine Le Pen.

Anders Vistisen

Manuela Ripa — Avokatja e tronditur

Një avokate 48-vjeçare nga Partia e vogël Demokratike Ekologjike, Ripa u zhyt në “ujëra të turbullta” vitin e kaluar kur “Politico” raportoi ankesa nga stafi i saj se ajo i ngacmonte ata.

Ripa tha se ajo dhe zyra e saj ishin “tronditur” nga akuzat anonime.

Gjërat u përkeqësuan për të në fillim të këtij viti kur gazeta gjermane “Die Welt” raportoi se ajo i kaloi dokumente konfidenciale nga negociatat parlamentare një kompanie çeliku.

Manuela Ripa

 Marie-Agnes Strack-Zimmermann – gjyshe motoçikliste

Kandidatja kryesore e liberalëve gjermanë, një ish-kryetare e komitetit të mbrojtjes të Bundestag-ut, është më e njohur për pikëpamjet e saj të hapura mbi nevojën për të mbështetur Ukrainën dhe për faktin se asaj i pëlqen të ngasë motoçikletat.

Ajo sulmoi ashpër rekordin e Ursula von der Leyen në gjurmët e fushatës.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann

Hristo Petrov, ylli bullgar i estradës

I njohur si Itzo Hazarta, artisti hip-hop fitoi një vend në Bullgari për partinë “Ne Vazhdojmë Ndryshimin”.

Këngët e tij kanë mbledhur miliona dëgjime në internet dhe janë bërë kolona zanore e protestave kundër korrupsionit.

Videoja për këngën “I Have A Guy” e paraqet atë duke ecur nëpër Bullgari.

Hristo Petrov

Fredi Beleri — Kryetar i burgosur

Beleri ka festuar zgjedhjen e tij si eurodeputet grek i Partisë Demokracia e Re në një burg shqiptar.

Beleri u zgjodh kryebashkiak i qytetit bregdetar shqiptar të Himarës vetëm disa ditë pasi u arrestua për blerje votash.

Ai u dënua me dy vjet burg.

Politikanët grekë e kanë dënuar këtë veprim si një përpjekje shqiptare për të frustruar aktivitetet politike të pakicës së saj greke.

Fredi Beleri

Daniel Obajtek — Fëmija i artë

“Fëmija i artë” i ish-qeverisë së Ligjit dhe Drejtësisë (PiS) të Polonisë, Obajtek ishte CEO i kompanisë shtetërore të naftës “PKN-Orlen” derisa u shkarkua në fillim të këtij viti nga qeveria e re.

Tani ai po vjen në Bruksel ku mund të ndeshet me Michał Szczerba, i cili u zgjodh si eurodeputet për Platformën Qytetare të Donald Tusk.

Si deputet, Szczerba i bëri thirrje Obajtek-ut të dëshmojë në një skandal të parave kundrejt vizave.

Obajtek refuzoi, duke thënë se do të merrte kohë të vlefshme “në momentin e fundit të zgjedhjeve”.

Daniel Obajtek

Ivan David – Rebeli

Ligjvënësi dhe psikiatri çek i ekstremit të djathtë votoi kundër shumicës së grupit të tij Identiteti dhe Demokracia 4406 herë – ose 41 për qind të rasteve – në Parlamentin e kaluar, duke e bërë atë një nga rebelët më të mëdhenj në Parlament.

Aktiv në komitetin e bujqësisë gjatë mandatit të fundit, David ishte në Bruksel për një takim të fshehtë të liderëve të ekstremit të djathtë së bashku me Geert Wilders dhe Marine Le Pen këtë javë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore