Kosova

2.2 milionë kosovarë e vizituan Shqipërinë nga muajt janar-korrik


2.2 milionë janë shqiptarë të Kosovës, nga 5.2 milionë vizitorë të huaj që kanë vizituar Shqipërinë nga janari deri në muajin korrik të këtij viti.

Kështu thuhet në të dhënat e Institutit të Statistikave të Shqipërisë, derisa italianët janë të dytët me mbi 430 mijë turistë, ndjekur nga qytetarët e Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Greqia dhe Gjermania, raporton A2 CNN.

Po ashtu të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se Shqipërinë deri më tani e kanë vizituar turistë nga 152 vende të ndryshme të botës.

Sipas të dhënave, shtetet e vetme prej të cilave Shqipëria nuk ka pasur asnjë turist në harkun e muajve janar-korrik janë Kongo, Eritrea, Monako, Huionea, Bahamas dhe Belize.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore