Lajme

14 të vdekur nga stuhitë që goditën pjesë të SHBA-ve


 

Ka të paktën 14 viktima dhe dhjetëra lëndime pas stuhive që kanë prekur disa zona të qendrës së SHBA-ve në orët e fundit, në të ashtuquajturat Tornado Alley.

Vdekjet kanë ndodhur në Arkansas, Oklahoma dhe Texas, ku qarqet e Denton dhe Cooke ishin ndër zonat më të prekura.

Sherifi i Qarkut të Cooke, Ray Sappington, tha se numri i të dëmtuarve bën që numri i viktimave të jetë i destinuar të rritet.

Autoritetet gjithashtu raportuan se dhjetëra shtëpi janë shkatërruar dhe mijëra qytetarë janë pa energji elektrike (rreth 300 mijë sipas furnizuesve të shërbimit) për shkak të kushteve të pafavorshme të motit.

“Ne jemi akoma në fazën e hulumtimit dhe shpëtimit. Shpresoj se do të jemi në gjendje të gjejmë të mbijetuar,” tha Sappington.

“Ne kemi pesë konfirmuar, por për fat të keq ne mendojmë se numri me siguri do të rritet. Shkatërrimi është mjaft serioz”.

Zyrtarët e policisë së qytetit të Rogers, në Arkansas, thanë se ata kishin shpëtuar disa njerëz që ishin bllokuar pasi një tornado kishte goditur pemë dhe linja elektrike dhe dëmtonte linjat e furnizimit me gaz.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore