Lajme

14 të vdekur dhe 583 raste të reja me COVID-19 në Kosovë


Ilustrim

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka raportuar 14 persona të vdekur nga COVID-19 dhe 583 persona të infektuar.

Numri i të infektuarve vjen nga 9 mijë e 634 mostra të marra nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës.

Sipas IKSHPK-së gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar gjithsejtë 1 mijë e 944 persona.

Raste aktive me COVID-19, janë gjithsejtë 18 mijë e 548.

Numri i të vaksinuarve brenda 24 orëve të fundit është gjithsejtë 19 mijë e 807.

Numri i të vaksinuarve me vetëm dozën e parë të vaksinës anti-COVID është gjithsejtë 660 mijë e 100 ndërsa numri i të vaksinuarve me të dy dozat është gjithsejtë 355 mijë e 633.

Një ditë më parë në Kosovë, 30 persona e kanë humbur jetën, ndërsa 685  raste të reja pozitive me COVID-19.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë

Gjendja me COVID-19 në spitalet e përgjithshme në Kosovë

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës njoftoi të shtunën, më 11 shtator, se në 24 orët paraprake ka pasur më shumë lirime të pacientëve me Coronavirus sesa pranime të reja në spitale dhe klinika.

“Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka pasur 25 pranime të pacientëve, kundrejt 40 lirimeve të tjera që janë bërë nga ana e mjekëve. Në spitalet e përgjithshme ka pasur 51 pranime, kurse 56 lirime të pacientëve”, u tha në njoftimin e këtij shërbimi.

SHSKUK-ja po ashtu njoftoi se 65 pacientë me Coronavirus janë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Në spitalet dhe klinikat në mbarë Kosovën po trajtohen 1 mijë e 2 pacientë, 887 prej tyre të konfirmuar me Coronavirus. Prej tyre, 838 pacientë po trajtohen me oksigjeno-terapi.

Sa i përket klinikave të QKUK-së, numri më i madh i pacientëve me COVID-19 po trajtohen në Klinikën Infektive, përkatësisht 99 pacientë.

Ndërsa, nga spitalet rajonale, numri më i madh i pacientëve po trajtohen në spitalin e Pejës, përkatësisht aty janë të shtrirë 192 pacientë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore