Euro 2024

12 rekordet që Cristiano Ronaldo mund të thyejë në Euro 2024


Cristiano Ronaldo

I konsideruar nga shumë njerëz si më i madhi i të gjitha kohërave, Cristiano Ronaldo do të kryesojë sërish sulmin për Portugalinë, teksa ata përpiqen të bëhen kampionë evropianë për herë të dytë në turneun e kësaj vere në Euro 2024.

Ende i fortë në moshën 39-vjeçare, Ronaldo, i cili ndihmoi Portugalinë drejt lavdisë së Euro 2016, luajti një rol kyç në kualifikueset për Euro 2024, duke shënuar 10 gola në nëntë ndeshje, ndërsa djemtë e Roberto Martinez-it kaluan në fazat finale me një rekord të përsosur.

Mbetet për t’u parë nëse Euro 2024 do të përfaqësojë “vallëzimin e fundit” të Ronaldo-s në skenën ndërkombëtare. Sulmuesi legjendar do të mbushë 41 vjeç kur të zhvillohet Kupa e Botës në Kanada, Meksikë dhe SHBA në vitin 2026.

Megjithatë, Ronaldo do të jetë i etur për të lënë gjurmën e tij në Gjermani dhe do të shkojë në turneun e këtij viti pas një fushate mbresëlënëse në nivel klubesh me skuadrën saudite të Pro League Al-Nassr, duke shënuar 44 gola në 45 ndeshje në të gjitha garat.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka shënuar 128 gola në 206 paraqitje gjatë karrierës së tij të shkëlqyer ndërkombëtare 21-vjeçare me Portugalinë, më shumë se çdo lojtar tjetër në historinë e futbollit, dhe ai me siguri do të ketë vëmendjen për të thyer më shumë rekorde këtë verë.

Në Euro 2024, Cristiano Ronaldo do të ketë mundësinë të thyejë deri në 12 rekorde të ndryshme. Por, cilat janë ato?

Më shumë paraqitje në turne

Ronaldo do të bëhet lojtari i parë që merr pjesë në gjashtë kampionate evropiane këtë verë.

Siç qëndrojnë gjërat, Ronaldo është i barabartë në pesë turne me ish-portierin e Spanjës, Iker Casillas, por kapiteni portugez do të kalojë përpara ish-bashkëlojtarit të tij te Real Madrid, me “A Selecao” që do të përballet me Republikën Çeke në ndeshjen e parë të Grupit F të Euro 2024 më 18 qershor.

Lojtari më i vjetër që ka luajtur në Kampionatin Evropian

Ronaldo gjithashtu mund të bëhet lojtari më i vjetër që ka luajtur në turne, një rekord që aktualisht mbahet nga ish-mesfushori i Gjermanisë, Lothar Matthaus, i cili bëri paraqitjen e tij të fundit në Euro, rastësisht, kundër Portugalisë në fazën e grupeve të Euro 2000, në moshën 39 vjeç e 91 ditë.

Megjithatë, ky është një nga rekordet e pakta në këtë listë që Ronaldo nuk ka gjasa ta thyejë këtë verë, pasi bashkëlojtari i tij 41-vjeçar portugez Pepe pritet të shfaqet në Euro 2024.

Lojtari më i vjetër që ka shënuar në Kampionatin Evropian

Nëse Ronaldo realizon të paktën një gol në Euro 2024, ai do të bëhet lojtari më i vjetër në historinë e turneut që ka shënuar, duke kaluar Ivica Vastic (38 vjeç, 257 ditë) i cili shënoi një penallti në minutën e 93-të për Austrinë për të shpëtuar barazimin 1-1 të fazës së grupeve me Poloninë në Euro 2008.

Megjithatë, edhe një herë Ronaldo është në rrezik, edhe pse i vogël, të mposhtet në këtë rekord nga bashkëlojtari portugez Pepe, i cili ka tetë gola për vendin e tij në 136 paraqitje.

Më shumë gola në kampionate të ndryshme evropiane

Ronaldo gjithashtu do të bëhej lojtari i parë që shënon në gjashtë turne të ndryshëm të Kampionatit Evropian nëse gjen rrjetën të paktën një herë në Euro 2024.

Sulmuesi ka gjetur rrjetën në secilën prej pesë daljeve të tij të mëparshme në Euro në 2004 (dy), 2008 (një), 2012 (tre), 2016 (tre) dhe 2020 (pesë).

Më shumë gola në një kampionat të vetëm Evropian

Pasi shënoi pesë gola për Portugalinë në Euro 2020, Ronaldo është aktualisht një nga vetëm nëntë lojtarët që kanë shënuar pesë ose më shumë gola në një turne të vetëm të Kampionatit Evropian.

Vetëm ikona e Francës, Michel Platini (nëntë në Euro 1984) dhe ylli aktual i “Les Bleus”, Antoine Griezmann (gjashtë në Euro 2016) kanë shijuar ndonjëherë fushata më të frytshme.

Golashënuesi më i vjetër në finalen e Kampionatit Evropian

Portugalia konsiderohet si një nga favoritët për të shkuar deri në fund në Euro 2024. Ata do të përballen me Republikën Çeke, Turqinë dhe Gjeorgjinë në Grupin F dhe nëse kalojnë me sukses në raundet e eliminimit dhe shkojnë në finale, atëherë Ronaldo mund të skalitë edhe një herë emrin e tij në librat e historisë.

Në të vërtetë, Ronaldo do të konkurrojë për t’u bërë golashënuesi më i vjetër në një finale të Kampionatit Evropian, një rekord që aktualisht mbahet nga mbrojtësi i porsa pensionuar i Italisë, Leonardo Bonucci, një tjetër ish-bashkëlojtar i Ronaldo-s gjatë ditëve të tij te Juventus, i cili shënoi kundër Anglisë në finalen e Euro 2020.

Nëse Portugalia do të fitonte turneun e këtij viti, Ronaldo do të bëhej vetëm lojtari i dytë, pas Casillas-it të Spanjës në 2008 dhe 2012, që është kapiten i vendit të tij në dy tituj Euro.

Më së shumti gola nga penalltitë në Kampionate Evropiane

Nëse në ndonjë fazë të turneut të këtij viti, Portugalia e gjen veten duke fituar penallti, Ronaldo mund të bëhet lojtari i parë në historinë e Kampionatit Evropian që shënon në tre turne të veçantë.

Më së shumti asistime në Kampionatin Evropian

Ronaldo ka dhënë gjithsej shtatë asistime në Kampionatin Evropian dhe është vetëm dy asistime larg nga tejkalimi i ish-anësorit të Republikës Çeke, Karel Poborsky (tetë) për t’u bërë asistuesi më i mirë në historinë e turneut.

Më shumë shanse të krijuara në Kampionatin Evropian

Ronaldo është gjithashtu në prag të krijimit të rasteve më të shumta nga një lojtar i vetëm në historinë e Kampionatit Evropian. Sulmuesi shkon në Euro 2024 duke krijuar gjithsej 41 shanse në pesë paraqitjet e tij të mëparshme në turne, vetëm një më pak se Luis Figo (42).

Një lojtar që mund të sfidonte Ronaldo-n për këtë rekord luan te Belgjika, Kevin de Bruyne, i cili qëndron i gjashti në listën e të gjitha kohërave duke krijuar gjithsej 36 shanse deri më sot.

Më së shumti “Këpuca të Arta” të fituara në Kampionatin Evropian

Pasi fitoi “Këpucën e Artë” në Euro 2020, shënoi pesë dhe ndau çmimin me Patrik Schick të Republikës Çeke, Ronaldo mund të bëhet lojtari i parë që fiton dy “Këpuca të Arta” në turne nëse shënon më shumë se shokët e tij konkurrent në Euro 2024.

Çmimi i “Lojtarit të Ndeshjes” i fituar më së shumti në Kampionatin Evropian

Ronaldo është shpallur “Lojtari i Ndeshjes” gjithsej gjashtë herë në Kampionatin Evropian, në barazim me ish-mesfushorin e Spanjës, Andreas Iniesta. Kapiteni i Portugalisë do të bëhet rekordmeni i plotë për këtë kategori nëse merr një tjetër çmim individual në Euro 2024.

Lojtari i përzgjedhur më së shumti në ekipin e turneut

Ronaldo gjithashtu mund të bëhet lojtari i parë në historinë e Kampionatit Evropian që do të zgjidhet në ekipin e turneut në katër raste të veçanta, pasi ishte zgjedhur më parë në 2004, 2012 dhe 2016.

Sulmuesi aktualisht është i barabartë me shokun e skuadrës portugeze Pepe, italianin Paolo Maldini dhe francezin Laurent Blanc, të cilët kanë qenë të gjithë në tre “Ekipe të Turneve”.

Çfarë rekordesh mund të zgjasë Cristiano Ronaldo në Euro 2024?

Ronaldo është aktualisht golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Kampionatin Evropian me 14 gola, pesë më shumë se Michel Platini (nëntë) në vendin e dytë.

Në të gjitha turnetë ndërkombëtare, Ronaldo ka shënuar 128 gola dhe ka gjetur rrjetën kundër 47 kombeve të ndryshme në mbarë botën. Ai ka shënuar dy herë kundër kundërshtarëve të Grupit F, Republikës Çeke, por ende nuk ka shënuar kundër Turqisë apo Gjeorgjisë, kështu që nëse Portugalia kalon në raundet e eliminimit të Euro 2024, ai mund ta përfundojë turneun duke shënuar kundër 49 kombeve të ndryshme.

Ronaldo ka regjistruar më shumë tentativa për gola (137) në historinë e Euro-s, 85 më shumë se Thierry Henry i Francës (52) në vendin e dytë.

Përveç kësaj, Ronaldo është lojtari ndërkombëtar më i luajtur për meshkuj i të gjitha kohërave me 206 ndeshje. Ai gjithashtu ka bërë më së shumti paraqitje në finalet e Kampionatit Evropian (25) dhe më shumë paraqitje duke përfshirë kualifikuese (64).

Ylli portugez ka fituar gjithashtu më së shumti ndeshje në Euro (12), një rekord i thyer në Euro 2020 kur ai kaloi dyshen spanjolle Andreas Iniesta dhe Cesc Fabregas (11).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore