Sport

11-shja më e mirë e xhiros së dytë në Ligën e Kampionëve


Pas përfundimit të xhiros së dytë të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve, faqja zyrtare e UEFA-s, ka zgjedhur formacionin më të mirë të kësaj jave i cili përbëhet me skemën 3-5-2.

Në portë gjendet portieri i skuadrës Sheriff Tiraspol, Georgios Athanasiadis, i cili ishte një nga meritorët kryesorë në ndeshjen që ekipi i tij bëri surprizën, duke fituar në udhëtim te Real Madrid-i.

Treshja e mbrojtjes përbëhet nga futbollisti i Inter-it, Milan Skrinjar, i cili pati paraqitje shumë të mirë në ndeshjen ndaj Shakhtar Donetsk, si dhe dyshja e Zenit-t, Yaroslav Rakitsky dhe Douglas Santos që ishin të pakalueshëm në takimin ndaj Malmo-s.

Mesfusha përbëhet nga pesë futbollistë. Njëri prej tyre është mesfushori i Club Brugge, Hans Vanaken, i cili ka impresionuar me dy paraqitjet e para në Ligën e Kampionëve.

Ai sërish gjeti rrugën e rrjetës, madje edhe asistoi në golin e dytë, që skuadra e tij bëri surprizën duke mposhtur në udhëtim gjermanët e Leipzig.

Kujtojmë që Vanaken gjithashtu shënoi edhe në ndeshjen e kaluar që Club Brugge barazoi përballë PSG-së.

Katër mesfushorët tjerë më të mirë të javës janë: Moohamed Salah, Federico Chiesa, Leroy Sane dhe Idrissa Gueye.

Mohamed Salah pati paraqitje shumë të mirë përballë Porto-s, ku realizoi dy gola në fitoren e Liverpool-it 1:5.

Federico Chiesa shënoi golin e vetëm që Juventus e fitoi përballë Chelsea-t.

Leroy Sane shënoi një gol që vërtetë rrallë mund të shihet, si dhe asistoi te tjetri, në fitoren 5:0 të Bayern Munich ndaj Dinamo Kyiev.

Ndërsa, mesfushori i Paris Sain Germain, Idrissa Gueye, përsëri ishte njëri ndër meritorët kryesorë që skuadra e tij e fitoi ndaj Manchester City-t me shifrat 2:0.

Dyshja e sulmit përbëhet nga talenti 19-vjeçar i Salzburg-ut, Karim Adeyemi, i cili realizoi dy gola në fitoren 2:1 të ekipit të tij ndaj Lille dhe sulmuesi i Benfica-s, Darwin Nunez i cili i shënoi dy gola Barcelonës në fitoren 3:0.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore