Shëndet

10 pije që rrisin imunitetin kur jeni të sëmurë


Lëng luleshtrydhe dhe mango

Sistemi juaj imunitar është vazhdimisht aktiv, duke kuptuar se cilat qeliza i përkasin trupit tuaj dhe cilat jo. Kjo do të thotë se ajo ka nevojë për një dozë të shëndetshme të vitaminave dhe mineraleve për të mbajtur energjinë e saj në lëvizje.

Recetat e mëposhtme janë të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin e përditshëm ose për të luftuar viruset si ftohja ose gripi.

Mësoni se cilat lëndë ushqyese që rrisin imunitetin ndodhet në çdo lëng:

Portokalli, grejpfrut dhe agrume të tjera

Ky shpërthim agrume përmban më shumë se sa duhet nga marrja ditore e rekomanduar e vitaminës C.

Vitamina C ka veti antioksiduese, të cilat mbrojnë qelizat tuaja nga substancat që dëmtojnë trupin.

Mungesa e vitaminës C mund të çojë në vonimin e shërimit të plagëve, një përgjigje imunitare të dëmtuar dhe pamundësinë për të luftuar siç duhet infeksionet.

Hulumtimet kanë treguar premtime për infuzion intravenoz (IV) të vitaminës C, si një trajtim COVID-19.

Më shumë prova klinike janë duke punuar për trajtim, jo ​​parandalim, duke përdorur infuzion IV, jo terapi orale.

Sidoqoftë, nëse keni një të ftohtë, doza të larta të vitaminës C mund të rezultojnë në simptoma më pak të rënda dhe një shërim më të shpejtë. Për të rriturit, kufiri i sipërm i tolerueshëm është 2 mijë, miligramë (mg) në ditë.

Mollë e gjelbër, karrot dhe portokall

Karotat, mollët dhe portokallet janë një kombinim fitues për të ndihmuar trupin tuaj të mbrojë veten dhe të luftojë infeksionet. Edhe mollët e portokallet ju japin vitaminën C.

Ndërsa vitamina A, e cila është gjithashtu kritike për një sistem të shëndoshë imunitar, është e pranishme në karota në formën e antioksidantit beta karoten.

Karotat përmbajnë gjithashtu vitaminë B-6, e cila luan një rol të rëndësishëm në përhapjen e qelizave imune dhe prodhimin e antitrupave.

Panxhar, karota, xhenxhefil dhe mollë

Ky lëng forcues përmban tre perime rrënjë që do të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar dhe do të zvogëlojnë simptomat inflamatore.

Inflamacioni është shpesh një përgjigje imune ndaj infeksioneve me origjinë nga viruset ose bakteret. Simptomat e ftohjes ose gripit përfshijnë rrjedhjen e hundës, kollitjen dhe dhimbjet e trupit.

Njerëzit që kanë artrit reumatoid mund ta gjejnë këtë lëng veçanërisht të dobishëm, pasi xhenxhefili ka efekte anti-inflamatore.

Lëng domatesh

Mënyra më e mirë për të qenë të sigurt që lëngu juaj i domates është i freskët dhe nuk përmban shumë përbërës të shtuar është ta bëni vetë.

Pjesa më e mirë e kësaj recete është se asnjë shtrydhëse frutash ose blender nuk kërkohet, megjithëse do të dëshironi të tendosni copëzat përmes një sitë.

Domatet janë të pasura me vitaminë B-9, e njohur zakonisht si folate. Ndihmon në uljen e rrezikut të infeksioneve. Domatet gjithashtu sigurojnë sasi modeste të magnezit, një anti-inflamator.

Lakër dhe domate

 

Lakra është një element kryesor në shumë lëngje të gjelbra. Në vend që të përzieni shijen e lakrës së gjelbër me fruta të ëmbla, kjo recetë përdor lëng domate, duke shtuar më shumë se sa duhet vitaminë A.

Shtimi i disa rrikave pikante në këtë recetë mund të japë gjithashtu përfitime anti-inflamatore, sipas disa kërkimeve. Përziejeni atë për një pije që do të zgjojë shqisat tuaja.

Luleshtrydhe dhe kivi

Luleshtrydhet dhe kivit janë opsione të tjera të shëndetshme për tu përfshirë në një pije të mbushur me vitaminë C. Meqenëse duhen rreth 4 gota luleshtrydhe për të bërë 1 filxhan lëng, ju mund të dëshironi t’i përzieni këto fruta në një smoothie dhe jo në një lëng.

Në këtë recetë mund të përfshihet edhe qumështi, i cili është një burim i mirë i proteinave dhe vitaminës D, që është e vështirë të gjendet në lëngjet që përdorin vetëm fruta ose perime.

Shumë njerëz kanë mungesë të vitaminës D, e cila gjendet kryesisht në rrezet e diellit dhe në sasi më të vogla në produktet shtazore. Nivelet e shëndetshme, të arritura përmes dritës së diellit, dietës ose shtojcave, zvogëlojnë rrezikun e infeksioneve të frymëmarrjes si pneumonia ose gripi.

Disa kërkime të kohëve të fundit sugjerojnë një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe shkallës së infeksionit dhe ashpërsisë. Provat klinike janë të nevojshme për të përcaktuar nëse ka të njëjtin efekt në SARS-CoV-2 ose variantet tjera të koronavirusit.

Për një nxitje shtesë, ndërroni qumështin me kos grek të pasur me probiotikë. Marrja e probiotikëve mund të ndihmojë qelizat tuaja të mbajnë një barrierë antimikrobike. Probiotikët gjenden zakonisht në suplementet dhe ushqimet e fermentuara.

Luleshtrydhe dhe mango

Smoothie me mango me luleshtrydhe, është mënyra e shëndetshme për të kënaqur dëshirat tuaja për një drekë pa fund. Kjo recetë përdor disa fruta të ngrira, të cilat paketojnë të njëjtën grusht ushqyes si frutat e freskëta.

Vitamina E nga mango dhe qumësht bajame shton përfitime shtesë antioksiduese për të rritur sistemin imunitar, veçanërisht tek të rriturit e moshuar.

Mint dhe shalqi

Shalqiri jo vetëm që është i pasur me vitaminë C dhe argininë (të cilat mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar), por gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve. Dhimbja e muskujve është një simptomë e zakonshme e gripit, veçanërisht tek të rriturit e moshuar.

Përmbajtja e ujit të rëndë të këtij fruti gjithashtu mund ta bëjë më të lehtë marrjen e lëngut (dhe ndihet si më pak humbje e frutave).

Ju gjithashtu mund të përzieni lëngun e shalqirit me lëngje të tjera të thjeshta frutash, të tilla si mollë ose portokall, që mund të mos kenë aq vitaminë A.

Farë kungulli

Farat e kungullit janë një burim i madh i zinkut. Zinku është tashmë një përbërës i zakonshëm në shumë ilaçe kundër ftohjes, për shkak të efektit të tij pozitiv si në inflamacion ashtu edhe në sistemin imunitar.

Studiuesit australianë po shikojnë zinkun intravenoz si një trajtim për çështjet e frymëmarrjes të lidhura me COVID-19.

Gjithashtu në punë është të paktën një provë klinike amerikane që eksploron efektin e zinkut (në kombinim me terapi të tjera) në parandalimin e infeksionit të Covid-19.

Mollë dhe lakër e gjelbër

Një lëng i gjelbër, i bazuar në perime është një fuqi ushqyese që promovojnë një sistem të fortë imunitar. Hidhni një grusht majdanoz ose spinaq për disa vitamina shtesë A, C dhe K.

Kështu ju mbani sistemin tuaj imunitar të fortë.

Bërja e lëngjeve, smoothies dhe pijeve ushqyese është një nga mënyrat më të shijshme për të qëndruar të shëndetshëm. Pavarësisht se cila ju pëlqen, gjithmonë mund të shtoni superushqime të tjera si farat chia dhe embrionin e grurit për më shumë përfitime shëndetësore.

Mënyra të tjera për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë përfshijnë praktikimin e higjienës së mirë, qëndrimin e hidratuar, gjumin e mirë, zvogëlimin e stresit dhe stërvitjen e shpeshtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore