Libra

10 bibliotekat më të bukura në botë


Biblioteka

Të jesh i rrethuar nga mijëra libra është një ëndërr për shumë njerëz, por ka disa biblioteka që i çojnë gjërat në nivelin tjetër me brendësinë e tyre. Këto janë llojet e vendeve që veprojnë si faltore për fjalën e shkruar, pavarësisht nëse janë të zhytur në shekuj të historisë ose janë buza e modelit modern.

Këtu janë disa nga bibliotekat më të bukura, shumë prej të cilave mund të garojnë për titullin e më të mirës në botë.

Biblioteka e Abacisë Admont, Austri

Ka pak dyshim se një nga bibliotekat më të mira në botë është biblioteka magjepsëse Admont Abbey e Austrisë. Plot me afreske të holla të vendosura brenda arkitekturës barok, ju duhet vetëm të hidhni një vështrim në këtë bibliotekë për të parë se çfarë e bën atë të veçantë. Zbukuruar me ngjyrë ari dhe të bardhë, kjo bibliotekë austriake daton që nga viti 1776, megjithëse vetë manastiri është dukshëm më i vjetër.

Përveç madhështisë së saj, Admont Abbey mban gjithashtu titullin e bibliotekës më të madhe të manastirit në botë, që përmban rreth 70 mijë vëllime. Një detaj që është i vështirë të humbasësh është seria e afreskeve nga Bartolomeo Altomonte që mbulon secilën nga shtatë kupat e bibliotekës.

Biblioteka George Peabody, SHBA

Në një vështrim, mund të gabohet me lehtësi Biblioteka George Peabody e Baltimore, Maryland, për një hotel luksoz apo vend. Kjo duhet t’ju japë një ide se për çfarë lloj magjepsjeje po flasim me këtë bibliotekë në Universitetin Johns Hopkins.

Vështruar nga dyshemeja e saj elegante prej mermeri pesë nivelet e ballkoneve deri në dritat e saj, është e vështirë të besosh se kjo është një bibliotekë akademike e përqendruar në kërkime dhe jo diçka shumë ekstravagante.

Kjo bibliotekë u financua në vitin 1878 nga filantropi George Peabody si një burim i hapur për publikun. Sot ajo strehon gati 300 mijë vëllime, duke e marrë nofkën e “Katedrales së Librave” në Baltimore.

Biblioteka e Kolegjit Trinity, Irlandë

Një bibliotekë e bukur që me të vërtetë nuk ka nevojë për prezantim është Biblioteka Kolegji Trinity gjithnjë e më popullore në një universitet në Dublin.

Një nga bibliotekat më të famshme në botë, Biblioteka e Kolegjit Trinity është një atraksion klasik turistik, me turma nga e gjithë bota që vizitojnë për të parë raftet e grumbulluara të dhomës së saj ikonike të gjatë. Ndërtesa pjesa më mbresëlënëse është biblioteka e vjetër, ku gjendet dhoma e gjatë, e cila daton që nga viti 1592.

Përtej arkitekturës së saj të mrekullueshme prej druri dhe tavanit të harkuar, ajo që e bën bibliotekën kaq të rëndësishme është koleksioni i saj i gjerë, duke përfshirë librin historik të Kells dhe një kopje të proklamatës së Republikës Irlandeze të vitit 1916, për të mos përmendur harpën tepër simbolike Brian Boru.

Abbey Biblioteka e Shën Gallit, Zvicër

Edhe pse Shën Gallen mund të mos jetë një nga qytetet më të njohura në Zvicër, ai fsheh një tërheqje mjaft të madhe të shpërfillur nga shumë njerëz. Kjo karakteristikë e nënvlerësuar është Biblioteka Abbey e Shën Gall, e renditur në trashëgiminë e UNESCO-s, një pretendente e denjë për titullin e bibliotekës më të bukur në botë.

Biblioteka Abbey e Shën Gallit ka origjinën në 719 pas Krishtit dhe midis arkivave të saj të konsiderueshëm ndodhen mijëra libra dhe dorëshkrime nga Mesjeta. Por është me të vërtetë punimi i drurit i gdhendur dhe tavani i shkëlqyeshëm i rokos që do t’ju bëjë të dashuroheni me këtë bibliotekë.

Biblioteka Kombëtare e Oratorisë Girolamini, Itali

 

Biblioteka Kombëtare e Oratorisë Girolamini u bë shumë e famshmë në vitin 2013, megjithëse jo për brendësinë e saj të pasur ose statusin e saj si një nga bibliotekat më të vjetra në Itali. Raportet theksuan se drejtori i atëhershëm dhe bashkëpunëtorët kishin plaçkitur bibliotekën, por për fat të mirë shumica e vëllimeve të zhdukura u gjetën pas arrestimeve të fajtorëve.

Sidoqoftë, lajmi rindezi një interes të merituar për bibliotekën e shekullit të 16-të. Dhomat dhe sallat brenda Biblioteca Girolamini ndryshojnë në pamjen e tyre, nga dhoma modeste të veshura plotësisht me rafte druri historike te dhomat sublime që mbajnë tavane të mrekullueshme të afreskut.

Biblioteka qendrore e Seattle, USA

Ndërsa ka shumë biblioteka historike që janë të bukura, është e mundur të gjesh bukuri edhe në ato moderne, siç dëshmon biblioteka qendrore e Seattle. Lehtësisht një nga bibliotekat më interesante në botë, u hap në vitin 2004 në zonën në qendër të qytetit me një dizajn hiper-modern.

Ende tërheqëse për vëmendjen, ndërtesa është bërë prej çeliku dhe qelqi, me një dizajn abstrakt që është po aq interesant nga brenda, sa nga jashtë. Grilë në formë diamanti që mbështjell modelin e saj si kuti lejon shumë dritë, duke krijuar një ndjesi të hapur, të freskët dhe tërheqëse të pazakontë me shumicën e bibliotekave.

Biblioteka e qytetit të Shtutgartit, Gjermani

Është e vështirë të imagjinohet një bibliotekë publike më e ndritshme dhe bashkëkohore sesa biblioteka e qytetit Stuttgart në Gjermani. Në fakt, që nga rihapja në vendndodhjen e re në vitin 2011, do të ishte e drejtë të thuhet se ky institucion i Shtutgartit është një pretendent i vërtetë për bibliotekën më të mirë, publike në botë.

Pjesa e jashtme e bibliotekës si kubike ka tërhequr disa përgjigje të forta publike, por pak mund të argumentojnë me hollin kryesor, me shkëlqim, minimalist dhe me dritaren e madhe qendrore të saj. Disa madje mund të shohin në zemrën gjeometrike të bibliotekës një rikujtim të puseve të pabesueshme, me model marramendës, të gjetura në Indi.

Biblioteka e Parlamentit, Kanada

Me një pamje të jashtme monumentale dhe brendësi elegante gjithashtu, biblioteka e parlamentit në Otava fiton lehtësisht një vend në lista si kjo. Siç sugjeron emri i saj, kjo bibliotekë në kryeqytetin Kanadez është depoja e caktuar dhe qendra kërkimore për legjislaturën e Kanadasë, ka qenë që nga viti 1867 kur u bë konfederata e Kanadasë.

Një unazë me mbështetëse fluturuese përreth, ndihmojnë Bibliotekën e Parlamentit të bëjë një përshtypje të parë të guximshme, ndërsa brenda do të gjeni nivele të gdhendura të rafteve të librave dhe një tavan të harkuar që tërheq vëmendjen. Nuk është çudi që kjo pikë referimi e mrekullueshme dhe simbolike e Otavës shfaqet në kartëmonedhën dhjetë dollarëshe të Kanadasë.

Biblioteka e kërkimeve Rijksmuseum, Holandë

Rijksmuseum është një nga muzetë dhe institucionet kulturore më mbresëlënëse të Amsterdamit, pjesërisht falë bibliotekës. Në vend që të shërbejë si një bibliotekë me qëllim të përgjithshëm për Muzeun Kombëtar Holandez, biblioteka e kërkimit Rijksmuseum sillet rreth artit dhe historisë, me një koleksion që po rritet që nga viti 1885.

Është e përshtatshme, që një vend i përqendruar në art të jetë gjithashtu joshës. Shkallët spirale lidhin ballkone me kangjella me zbukurime, duke siguruar një pamje të veçantë gotike, ndërsa sipër një tavan mahnitës i ndikuar nga Rilindja rrethon një rresht të harkuar të dritave të dritareve.

Biblioteka Joanina, Portugali

Si një nga universitetet më të vjetra që veprojnë vazhdimisht në botë që është vendosur gjithashtu brenda një ish-pallati, nuk ju duhet më shumë arsye për të vizituar Universitetin e Coimbra në Portugalinë qendrore. E megjithatë vizita juaj do të ishte e paplotë pa hyrë brenda bibliotekës Joanina.

Megjithëse nga jashtë biblioteka duket e ngjashme me ndërtesat e tjera rreth oborrit kryesor, brenda saj ofron një ambient të shkëlqyeshëm barok që daton që nga fillimi i shekullit të 18-të. Koleksioni shtrihet prapa qindra vjet para kësaj. Nuk është çudi që biblioteka Joanina është një monument kombëtar Portugez i çmuar.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore