Shqipëria

1 vit ‘non grata’, 3 ditë larg kreut të PD-së


“Po e adresoj zyrtarisht Sali Berishën dhe familjen e tij si të papërshtatshëm për t’u futur brenda SHBA-ve. Mbetemi të bashkuar në luftën kundër krimit të organizuar me partnerët tanë shqiptarë”.

Postimi, i cili do të trondiste më së shumti themelet e politikës shqiptare gjatë vitit 2021, do të ishte pikërisht ky “tweet” i Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken – i sapo ardhur në detyrë.

Ish-presidenti, ish-kryeministri, ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zyrtarisht, do të përcaktohej si persona non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, së bashku me familjen e tij të afërt.

Prej asaj dite, gjithçka dhe asgjë kanë ndodhur!

Çfarë thuhej në deklaratën e plotë të DASH-it?

Motivacioni kryesor i bërë me dije në deklaratën e DASH-it, është ai i përfshirjes së Berishës në korrupsion. Këto akte lidhen me përvetësim fondesh publike. Interferimi në procese publike është gjithashtu një prej arsyeve.

Sipas deklaratës, Berisha, në kohën kur ka qenë kryeministër, ka përdorur pushtetin e tij për të pasuruar aleatët politikë dhe familjen, në kurriz të besimit që i kanë dhënë qytetarët me zgjedhjen e tij dhe qeverisë së tij.

“Ndër të tjera, retorika e tij shfaq dëshirën për të mbrojtur veten dhe familjen, duke penguar hetimet e pavarura dhe përpjekjet kundër korrupsionit. Me këtë cilësim, ritheksoj nevojën për transparencë në institucionet demokratike në Shqipëri”, vijonte deklarata asokohe.

Çfarë solli?

Që protagonizmi politik i Sali Berishës në Shqipëri vijonte të ishte i ndjeshëm, kjo nuk kishte diskutim, pavarësisht se në krye të PD-së, ishte pasuesi i tij, Lulzim Basha.

Vetë Basha, nuk arriti të krijonte një identitet të qartë politik personal në rrugëtimin 9-vjeçar si kryetar.

Madje, pikërisht kur ai e bëri këtë gjë, gjithçka mori rrjedhën e të tatëpjetës.

Fillimisht, Basha e “mbrojti” Berishën, duke dhënë deklarata të shpeshta se ai dhe demokratët do të mbështesnin prezumimin e pafajësisë së Berishës, deri kur ky i fundit të përballej ligjërisht me Blinkenin dhe DASH-in, siç e pati deklaruar menjëherë pas shpalljes non grata.

Por, presioni amerikan – direkt dhe publik këtë herë – e shtynë Bashën të merrte një vendim, të cilin askush nuk e pati menduar.

Më 9 shtator 2021, Lulzim Basha, me anë të një adresimi publik, e përjashtoi Berishën nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike.

Kaq mjaftoi që gjithçka të kthente rrënjësisht rrjedhën.

Berisha nisi një seri takimesh nën siglën e “Foltoreve” me bazën demokrate, ku qartësonte një retorikë të ashpër kundër vendimit të Bashës.

Fillimisht, pak vetë besuan se kjo foltore do t’i mbijetonte kohës, por ajo jo vetëm që ia doli, por mund të jetë pikërisht vendimi politik që do ta risjellë – formalisht – Berishën në krye të partisë që i shëmbëllen në mënyrë të kristaltë sot.

Me anë të foltoreve, Berisha arriti të mblidhte firma delegatësh jo vetëm kundër Bashës, por edhe për të thirrur një Kuvend të PD-së. Këtë gjë, ai e formalizoi më 11 dhjetor, kur e mblodhi vërtetë Kuvendin.

Në të, shkarkoi Bashën dhe shpalli Rithemelimin e forcës politike.

Vetë Basha kërkoi ta zhbënte me një Kuvend tjetër, të thirrur një javë më pas, më 18 dhjetor. Pjesëmarrja qe e lartë edhe aty, por nuk mjaftoi për ta sprapsur Berishën.

Pas një vendimi të Gjykatës së Tiranës, që legjitimoi Kuvendin e Berishës (edhe pse ende në Apel), ish-kryedemokrati shpalli zyrtarisht kandidimin për të marrë kreun e demokratëve de jure, pasi de facto, e faktoi më 6 mars 2022 (datë kur u mbajtën zgjedhjet e pjesshme në gjashtë të vendit), se kishte shumicën brenda të djathtëve.

Sot, vetëm tre ditë e ndajnë rikthimin e tij faktik në majën e hierarkisë demokrate.

Prej një viti, Sali Berisha është non grata. Për tre ditë, ai mund të jetë kryeopozitari i Parlamentit!

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore