Lajme

1 milion makina elektrike janë shitur në MB që nga viti 2002


Mbretëria e Bashkuar regjistroi makinën e saj të njëmiliontë elektrike muajin e kaluar, pavarësisht nga një rënie e madhe në shitje, sugjerojnë shifrat e reja.

Regjistrimet e reja të automjeteve elektrike nga blerësit privatë ranë me një të katërtën në janar, duke kërcënuar të minojë premtimet neto zero të Mbretërisë së Bashkuar.

Shitjet e përgjithshme të makinave të reja për klientët privatë ranë me 16% në të njëjtën periudhë, tha Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT).

Shifrat kanë ndezur më shumë thirrje për ulje të taksave për të rritur marrjen nga blerësit.

Më shumë se 20 mijë makina elektrike me bateri u regjistruan në janar, me një rritje të pestë në vit dhe të ndihmuara nga stimujt bujarë tatimorë për përdoruesit e makinave të kompanisë.

Kjo do të thotë se që nga viti 2002, një milion nga këto makina kanë dalë në rrugë.

Blerësit e flotës kanë qenë tërësisht pas rritjes, me kërkesën për makina elektrike me bateri në rritje me më shumë se 40%.

Por rënia e regjistrimeve private do të thotë se makinat elektrike përbënin 14% të automjeteve të reja të shitura në MB në janar – nën shifrën e vitit 2023 prej 16.5%.

Kjo ka çuar në nxitje për të rinovuar thirrjet që qeveria të përdorë buxhetin e ardhshëm për të përgjysmuar TVSH-në për automjetet elektrike, në mënyrë që të rrisë kërkesën nga blerësit privatë.

EV-të kanë kosto më të ulëta funksionimi sesa automjetet me benzinë dhe naftë, por çmimi fillestar është rreth 30-40% më i lartë, sipas organizatës së automobilizmit.

Aktualisht ata që blejnë një EV në Mbretërinë e Bashkuar përmes një biznesi, një makine kompanie ose skeme sakrifice pagash mund të përfitojnë nga stimujt bujarë tatimorë. Grantet për individët u hoqën nga qeveria në vitin 2022.

Vitin e kaluar, kryeministri Rishi Sunak konfirmoi se ndalimi i shitjeve të makinave të reja me benzinë dhe naftë po shtyhej pesë vjet prapa nga viti 2030 në 2035.

Njoftimi u prit me një reagim të përzier nga prodhuesit e makinave, shumë prej të cilëve kanë filluar të investojnë shumë në prodhimin e automjeteve elektrike.

Pavarësisht vonesës së ndalimit, firmat do të jenë ende të detyruara të përmbushin kuotat strikte për shitjen e makinave elektrike nga janari, duke siguruar që më shumë se një në pesë makina të shitura të jenë modele me emetim zero.

Nëse jo,  do të përballen me gjoba të rënda dhe objektivi do të rritet çdo vit deri në vitin 2030.

Sipas shifrave të fundit, tregu i përgjithshëm i makinave të reja u rrit në janar, i shtyrë nga një rritje e madhe e shitjeve të flotës, të cilat u rritën me një të tretën.

Kjo ishte pavarësisht nga një rënie në regjistrimet e përgjithshme të makinave të reja private muajin e kaluar, të cilat ranë me 16%.

Shitjet e flotës përbënin më shumë se gjashtë në 10 makina të reja të regjistruara në muaj, nga pak më shumë se gjysma e vitit të kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore