Lajme

1 i vdekur dhe disa të plagosur, pasi raketa ruse godet një spital në Ukrainë


Të paktën një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur në një sulm me raketa në një spital në Dnipro, në lindje të Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, konfirmoi sulmin dhe tha se autoritetet po punonin për të shpëtuar të tjerët nga spitali.

Ai tha se të gjitha autoritetet e nevojshme janë përfshirë në misionin e shpëtimit.

Më herët, guvernatori rajonal, Serhiy Lysak, tha se qyteti ishte sulmuar nga raketa dhe dronë.

Autoritetet ukrainase thanë se kanë rrëzuar 17 raketa dhe 31 dronë të lëshuar nga Rusia gjatë natës.

Disa dronë dhe raketa goditën objektivat në qytetet lindore të Dnipro dhe Kharkiv, duke përfshirë një depo nafte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore