Boterori 2022

Përfundon pjesa e parë, Gana 0-2 Uruguaj


45+8’: Përfundon pjesa e parë, Gana 0-2 Uruguaj

________________________________________________________________________

44′: Uruguaj pas dy golave të shënuar ka marrë në duar dhe frenat e lojës

Ndryshe nga minutat e para të takimit, uruguajanët tashmë janë më prezent në sulm.

________________________________________________________________________

34′: Zëvendësim i detyruar te Uruguaj

Rodrigo Bentancur lë fushën e lojës i dëmtuar, në vendin e tij futet Matias Vecino.

________________________________________________________________________
32′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-2 Uruguaj
Realizon përsëri Giorgian De Arrascaeta.
________________________________________________________________________
Young-Gwon Kim me golin e shënuar në minutën e 27 ka barazuar në 1-1 përballjen e Kores së Jugut me Portugalinë.

________________________________________________________________________

26′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-1 Uruguaj

Shënon Giorgian De Arrascaeta, por një meritë e madhe ishte padyshim edhe e Luis Suarez.

________________________________________________________________________

Penalltia e pritur nga Sergio Rochet

________________________________________________________________________

23′: Nunez provon të shënojë me parabolë, por Salisu heq topin në momentin e fundit kur po i drejtohej rrjetës

________________________________________________________________________

21′: Sergio Rochet pret penalltinë

Andre Ayew gabon 11 metërshin dhe Sergio Rochet shlyen gabimin e tij.

________________________________________________________________________

19′: Darwin Nunez ndëshkohet me karton të verdhë për protesta

I ndëshkuari i parë i sfidës është sulmuesi i Liverpool dhe Uruguajit, Darwin Nunez.

________________________________________________________________________

18′: Daniel Siebert akordon penallti për Ganën

Gjyqtari gjerman vendos të akordojë penallti për ganezët pasi pa pamjet në VAR.

________________________________________________________________________

16′: VAR kontrollon për 11 metërsh në favor të Ganës

Daniel Siebert shkon ta shikojë vet rastin në monitorët e VAR.

________________________________________________________________________

15′: Shfaqet rrezikshëm Gana me J.Ayew

Nga ky aksion mund të ketë një penallti për ganezët, pasi Kudus pengohet në zonë nga portieri.

________________________________________________________________________

Renditja aktuale në grupin H:

________________________________________________________________________

10′: Asnjë tentativë në portat kundërshtare në këto 10 minuta të para

________________________________________________________________________

7′: Faull pranë zonës uruguajane

Nuk sjell asnjë rrezik, pasi ganezët shkaktojnë një tjetër faull në sulm.

________________________________________________________________________

Ndërkohë Portugalia ka kaluar në avantazh përballë Koresë së Jugut me anë të Ricardo Horta në minutën e pestë.

Me atë rezultat Gana mjafton të mos humbas për të kaluar në raundin tjetër.

________________________________________________________________________

1′: Ka nisur sfida në “Al Janoub Stadium

Ganezët shkelmojnë topin e parë nga mesi i fushës.

Gjyqtari kryesor i takimit do të jetë gjermani 38-vjeçar Daniel Siebert. Një gjyqtar i FIFA-s që nga viti 2015 dhe elitës në UEFA.

________________________________________________________________________

Krahasim statistikash mes Kudus dhe Valverde

________________________________________________________________________

Kujtime nga ndeshja mes Ganës dhe Uruguajit në Kupën e Botës 2010…

________________________________________________________________________

Cristiano Ronaldo (8) duhet të shënojë vetëm një gol më shumë në Kupën e Botës për të barazuar rekordin e Eusebio-s me Portugalinë (9).

Ai mendoi se kishte barazuar rekordin kundër Uruguait…

________________________________________________________________________

Formacionet zyrtare, Koreja e Jugut – Portugali

Koreja e Jugut 4-2-3-1: Seung-Gyn; Moon-Hwan, Kyung-Won, Young-Gwon, Jin-Su; Woo-Young, In-Beom; Kang-In, Jae-Sung, Heung-Min; Gue-Sung.

Portugali 4-3-3: Diogo Costa; Dalot, Pepe, Antonio Silva, Cancelo; M.Nunes, R.Neves, Vitinha; J.Mario, Ronaldo, R.Horta.

________________________________________________________________________

Formacionet zyrtare, Gana – Uruguaj

Gana 4-2-3-1: Ati-Zigi; Baba, Salisu, Amartey, Seidu; Abdul Samed, Partey; J.Ayew, A.Ayew, Kudus; I.Willimas.

Uruguaj 4-1-2-3: Rochet; G.Varela, J.M Gimenez, Coates, M.Olivera; Bantancur; Valverde, De Arrascaeta; D.Nunez, L.Suarez, Pellistri.

________________________________________________________________________

Grupi H do të zhvillojë dy ndeshjet e fundit të fazës së grupeve. Gana përballet me Uruguajin, ndërsa Portugalia me Koren e Jugut.

Nga ky grup e vetmja skuadër e kualifikuar deri më tani është Portugalia që ka gjashtë pikë. Gana ka tre pikë dhe mban vendin e dytë.

Koreja e Jugut mban vendin e tretë me një pikë. Dhe me një pikë, por në vendin e fundit renditet skuadra uruguajane.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore