Lajme

Zjarret në Greqi: Ekosistemi “në rrezik”, sipas ekspertëve


Regresioni i pyjeve dhe të korrave, qytetet e mbinxehura, ekosistemi në Greqi është “në rrezik”, paralajmërojnë ekspertët, pasi 50 mijë hektarë u zhytën në tym në korrik, muaji “më i nxehtë” i korrikut në më shumë se dhjetë vjet.

“Dimri ishte i thatë dhe shirat e pranverës nuk mjaftonin për të ruajtur lagështinë në rrënjë”, vëren për AFP-në Charalambos Kontoes, inxhinier bujqësor në Observatorin e Athinës.

Greqia është goditur nga një periudhë e gjatë vape, erëra të forta dhe thatësirë, “kushtet ekstreme klimatike (të cilat) ndezin zjarret “, si kudo në buzë të Mesdheut, vëren nga ana e tij Nikos Bokaris, presidenti i Unionit Grek të Pylltarëve.

Vlerësimi i përkohshëm i zjarreve, veçanërisht në Atikë, rajonin e Athinës dhe në ishujt turistikë të Rodos, Korfuzit apo Eubesë, arrin në “rreth 50 mijë hektarë të djegur”, shpreh keqardhjen Charalampos Kontoes, duke theksuar se në këtë drejtim, është korriku më i keq në 13 vjet.

Të enjten, fatkeqësia pranë Volosit, në Greqinë qendrore-lindore, preku kryesisht fushat dhe shoqatën lokale bujqësore.

Rreth 660 zjarre, pjesa dërrmuese e shuarjes së shpejtë, u regjistruan në dhjetë ditë, mesatarisht 50 deri në 70 zjarre në ditë, vuri në dukje të premten ministri i Mbrojtjes Civile Vasilis Kikilias.

Greqia vuan zjarret në pyje çdo vit, shpesh vdekjeprurëse si në 2007 në Peloponez dhe Eube (84 të vdekur) ose në 2018 në Mati, një vendpushim bregdetar pranë Athinës (103 të vdekur).

Dy vjet më parë, zjarret, veçanërisht në Eube, vranë tre persona gjatë verës dhe dogjën 130 mijë hektarë, duke përfshirë ullishte dhe pyje pishe që prodhojnë rrëshirë. Qindra koshere ishin shkrumbuar.

“Pasojat mjedisore do të vlerësohen pas zhdukjes së tyre”, sipas degës greke të WWF. Por “zjarret e përsëritura rrezikojnë ekosistemin, pyjet shndërrohen në tokë agropylltarie, drurët në shkurre (…) peizazhi tenton të ndryshojë dhe të ngjajë me peizazhet afrikane”, frikësohet Nikos Bokaris.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore