Lajme

Von der Leyen në Kiev për përvjetorin e dytë të luftës


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ndodhet në Kiev për të shënuar përvjetorin e vitit të 2-të të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Lajmin e ka bërë me dije vetë ajo përmes një postimi në platformën X.

“Dhe për të festuar rezistencën e jashtëzakonshme të popullit ukrainas. Më shumë se kurrë, ne qëndrojmë fort pranë Ukrainës. Financiarisht, ekonomikisht, ushtarakisht, moralisht. Derisa vendi të çlirohet përfundimisht”.

Von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola lëshuan një deklaratë të përbashkët duke shënuar përvjetorin: “ajo e luftës në shkallë të plotë të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës në shkelje të dukshme të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së”.

“Dy vjet dhunë, brutalitet, terror dhe shkatërrim. Nuk do ta harrojmë kurrë tronditjen fillestare të sulmit, tmerrin e ngjarjeve në Borodianka, Bucha, Mariupol”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

“Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha mizoritë dhe vuajtjet e vazhdueshme që i janë shkaktuar në të gjithë vendin, Ukraina po qëndron e palëkundur. Populli heroik ukrainas po demonstron forcë dhe vendosmëri në mbrojtjen e atdheut të tij dhe duke luftuar për lirinë e tij dhe vlerat tona të përbashkëta evropiane.”

Në deklaratë thuhet se KE do të mbështesë gjithmonë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Aneksimi i paligjshëm i Krimesë dhe Sevastopolit 10 vjet më parë shënoi fillimin e agresionit të vazhdueshëm të Rusisë kundër Ukrainës, tha ai.

“Rusia dhe lidershipi i saj mbajnë përgjegjësinë e vetme për këtë luftë dhe pasojat e saj globale, si dhe për krimet e rënda të kryera. Ne mbetemi të vendosur t’i mbajmë ata para përgjegjësisë, përfshirë edhe krimin e agresionit.”

BE-ja kishte vendosur të hapte negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe do ta ndihmojë atë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

“E ardhmja e Ukrainës qëndron në Bashkimin Evropian. Bashkimi Evropian do të vazhdojë t’i ofrojë Ukrainës mbështetje financiare të rregullt dhe të parashikueshme”, thuhet në deklaratë.

Paketa e ndihmës financiare prej 50 miliardë euro për 2024-2027 do të ndihmojë Ukrainën të përmbushë nevojat e saj imediate, të rindërtojë ekonominë dhe shoqërinë e saj, të modernizojë institucionet e saj dhe të konsolidojë demokracinë dhe sundimin e ligjit, tha ai.

“Rusia dhe liderët e saj do të paguajnë një çmim në rritje për veprimet e tyre.

“Së bashku me partnerët, ne kemi vendosur sanksione të paprecedentë kundër Rusisë dhe atyre që janë bashkëpunëtorë në luftë dhe mbetemi të gatshëm të rrisim presionin ndaj Rusisë për të kufizuar aftësinë e saj për të bërë luftë.

“Ne kemi marrë gjithashtu hapat e parë konkretë drejt drejtimit të të ardhurave të jashtëzakonshme që rrjedhin nga asetet e imobilizuara ruse për të mbështetur Ukrainën. Ne do të vazhdojmë veprimet tona të synuara për të izoluar më tej Rusinë në forumet ndërkombëtare”.

Deklarata shprehu mbështetjen për Formulën e Paqes të Ukrainës për një paqe të drejtë, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme bazuar në parimet e Kartës së OKB-së dhe të drejtës ndërkombëtare, si dhe të gjitha përpjekjet drejt një Samiti Global të Paqes me mbështetjen më të gjerë të mundshme ndërkombëtare.

Lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore