Lajme

Ukrainës i mungojnë municionet, dronët dhe raketat kundërajrore


Municione, municione dhe më shumë municione.

Gjatë muajit të kaluar ne kemi pyetur vazhdimisht ushtarët dhe oficerët ukrainas në fushat e betejës në Donbass se cili është faktori kritik që po u jep rusëve një avantazh. Dhe përgjigja ishte e njëjtë kudo: “Armiqtë qëllojnë tani shumë më tepër se ne, ne nuk mund të përparojmë më dhe madje të mbrohemi është gjithnjë e më e vështirë” .

Afër njëzet oficerët e Brigadës së Tretë dhe 110 me të cilët folëm në pjesën e pasme të Mirnogradit, të cilët sapo ishin tërhequr nga qyteti i fortifikuar Avdiivka, pas një beteje që i kishte parë ata në vështirësi në rritje që nga mesi i tetorit, ishin specifike në numërimin e nevojave të ushtrisë së tyre.

“Për çdo të shtënë topi 155 milimetrash, rusët qëlluan rreth njëzet. Artileria jonë nuk mund të na mbulojë më. Mungojnë dronët, të shtënat për mortaja të rënda, për tanke, nuk kemi raketa kundërajrore”.

Problemi është i ngutshëm, veçanërisht pas ndalimit të 61 miliardë dollarëve të ndihmës ushtarake amerikane, të cilën Biden e kishte ndarë që nga tetori dhe që Kongresi po e bllokon me urdhër të republikanëve të Trump.
Sot rusët gjuajnë mesatarisht 10 mijë predha topi të kalibrit të madh në ditë, ukrainasit përgjigjen me më pak se 2 mijë. Një spërkatje dramatike: verën e kaluar ukrainasit ishin në 7 mijë ndërsa rusët 5 mijë. Dhe perspektivat janë të zymta.

Putini tani ka imponuar një ekonomi lufte, 7.5% e buxhetit kombëtar shkon për armë. Ekspertët britanikë e kanë quajtur atë “ekonomia e kallashnikovit”, e cila punëson mbi 3.5 milionë punëtorë, 2.5% e popullsisë. Ka provinca të tëra të Rusisë aziatike të pasuruara nga industria e armëve.

Rezultatet janë të dukshme: në vitin 2023 prodhuan një milion predha të rënda; këtë vit do të prodhojnë një të tretën më shumë dhe synojnë 4 milionë në 2024. Vitin e kaluar ndërtuan 6 raketa Iskander 9M723 në muaj, sot duket se janë dyfishuar me një rezervë që shkon nga 50 në 200. Instituti për Studimin e Luftës në Washington vlerëson se, nëse mungesa e municioneve do të vazhdonte, ushtria ukrainase ndoshta do të ishte në gjendje të rezistonte deri në fund të pranverës, por atëherë situata do të bëhej vërtet dramatike .

Nuk është rastësi që, ndërkohë që vazhdon të ushtrojë presion mbi Shtëpinë e Bardhë, qeveria e Kievit është kthyer nga aleatët e saj evropianë që nga fillimi i vitit. Tema mbizotëroi në Konferencën e Sigurisë së Mynihut rreth dhjetë ditë më parë, ku Volodymyr Zelensky ishte i bindur për nevojën që BE të organizohej për të “parandaluar Putinin që të fitonte luftën”.

Ministri i tij i Jashtëm, Dmytro Kuleba, i është rikthyer paraqitjes së llogoreve ukrainase si linja e parë e mbrojtjes së përbashkët kundër avancimit drejt perëndimit të diktaturës së Putinit, një argument që është forcuar me vdekjen e Navalny.

“Sa herë që ukrainasit braktisin një qytet sepse nuk kanë municion, mendoni se rusët janë pak më afër kërcënimit të ushtarëve tuaj dhe fëmijëve tuaj”, përsërit ai.

Dhe përgjigja evropiane gjithsesi po vjen. I ngadalshëm, ndonjëherë pa rend të caktuar, megjithatë tregon një vendosmëri të re. Në Kiev, vetë udhëheqësit ukrainas vërejnë se Gjermania, e cila në fillim të luftës ishte më ngurruesja për të marrë anën, sot është bërë partneri i parë evropian. Këtë e dëshmojnë, ndër të tjera, edhe 1.2 milionë euro të garantuara vetëm dypalëshe nga Olaf Scholz për obuset e artilerisë.

Ndërhyn edhe Josep Borrell, i cili në një mesazh për diplomatët evropianë përsëriti nevojën për të dërguar sa më shumë municione të mundshme.

“Gërmoni rezervat tuaja, bëni porosi të reja me industritë evropiane, nëse është e mundur, përndryshe blini ato në tregun e lirë ose financoni industrinë e armëve të Ukrainës”, shkruan kreu i politikës së jashtme të BE-së. Dhe ai përshëndet iniciativën e Republikës Çeke, e cila së bashku me vendet e tjera ka ndarë 1.5 miliardë euro për të blerë municion jashtë tregjeve evropiane pavarësisht origjinës, e rëndësishme është që ukrainasit t’i përdorin ato menjëherë.

Evropianët nuk e kanë mbajtur premtimin e tyre për të dërguar 1.15 milion obus të rëndë deri në mars: gjysma e tyre arrijnë, por ata po përpiqen ta dyfishojnë atë deri në dhjetor.

Marrë nga Corriere Della Sera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore