Lajme

Tregjet në zhvillim goditen nga norma të larta interesi dhe rritje e ngadaltë ekonomike


Monedhat e tregjeve në zhvillim kanë rënë më së shumti që nga fazat e hershme të pandemisë, pasi një përzierje “toksike” e normave të larta të interesit në SHBA dhe ngadalësimit të rritjes kineze ka zbehur perspektivën për ekonomitë e tyre anembanë botës.

Një matës MSCI i monedhave të tregjeve në zhvillim ka rënë me më shumë se 4 për qind që nga fillimi i prillit, ndërsa Rezerva Federale (Fed) filloi një shtrëngim agresiv të politikës monetare, në një përpjekje për të frenuar inflacionin e lartë, duke nxitur dollarin amerikan, ndërkohë që godet aksionet dhe obligacionet.

Bllokimet drakoniane të coronavirus-it në Kinë janë grumbulluar në presion të mëtejshëm, duke kërcënuar një burim vendimtar të kërkesës për ekonomitë në zhvillim.

Renminbi kinez ra në nivelin e tij më të dobët ndaj dollarit në më shumë se 18 muaj të hënën. Të dhënat treguan se eksportet e vendit u rritën me ritmin më të ngadaltë në dy vjet muajin e kaluar, duke nxitur një periudhë të mëtejshme shitjesh në monedhat e tregjeve në zhvillim.

Rritja e normave të interesit në SHBA i ka bërë tregjet në zhvillim relativisht më pak tërheqëse për investitorët, duke nxitur shumë të tërheqin paratë e tyre nga ekonomitë më të rrezikshme dhe t’i zhvendosin ato në sigurinë relative të sistemit financiar amerikan.

Megjithatë, valutat në botën në zhvillim kryesisht kishin hequr dorë nga perspektiva e politikës më të shtrënguar të Fed-it deri një muaj më parë, të ndihmuar nga rritja e normave nga bankat qendrore të tregjeve në zhvillim që u përballën me problemet e tyre të inflacionit vitin e kaluar.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt, i cili rriti çmimin e mallrave nga nafta në grurë, gjithashtu forcoi monedhat e vendeve eksportuese të mallrave, përfshirë Brazilin dhe Afrikën e Jugut.

Por, një Fed më agresiv, i cili javën e kaluar rriti normat e interesit me gjysmë pikë përqindjeje për herë të parë që nga viti 2000, ka nxitur një rishitje të aktiveve me rrezik, si aksionet, ndërkohë që i ka ulur monedhat e tregjeve në zhvillim.

Monedhat e lidhura me mallrat, duke përfshirë realitetin brazilian dhe atë të Afrikës së Jugut, kanë hequr dorë nga një pjesë e fitimeve të tyre të mëparshme, ndërkohë që dhembje të mëtejshme janë ngarkuar te importuesit e mallrave si India, ku banka qendrore u raportua se po ndërhynte në tregje për të mbështetur nivelin e monedhës indiane (rupi) të hënën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore