Lajme

Takimi që pothuajse ndodhi


Ishte një moment që bota diplomatike po e kërkonte – por nuk e mori.

Në fund, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministri i jashtëm rus Sergey Lavrov shmangën shikimin e njëri-tjetrit të mërkurën në tryezën e famshme në formë patkoi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Zelensky u largua para mbërritjes së Lavrov.

Gati-gati ishte disi e pritshme.

Megjithatë, momenti ende flet për rolin e OKB-së si një vend ku kombet ndërluftuese mund të lëshojnë zemërimin e tyre përmes fjalëve në vend të armëve.

Koreografia nënvizoi gjithashtu reputacionin e organizmit botëror si një vend ku kundërshtarët ndonjëherë flasin fjalë për fjalë me njëri-tjetrin.

Zelensky e denoncoi Rusinë si “një shtet terrorist” ndërsa ambasadori rus Vassily Nebenzia u ul përballë tij pranë skajit tjetër të harkut të tryezës.

Ndërsa Zelenskyy filloi me komentet e tij, rusi shikoi shkurtimisht telefonin e tij dhe më pas e hoqi pajisjen.

Zelensky u largua përpara mbërritjes së Lavrov, i cili erdhi ndërsa Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken po akuzonte Rusinë se kishte “copëtuar” dispozitat kryesore të Kartës së OKB-së.

Lavrov, nga ana tjetër, përsëriti pretendimet e vendit të tij se Kievi ka shtypur rusishtfolësit në zonat lindore, duke shkelur statutin e OKB-së dhe duke marrë leje për të nga SHBA-të dhe vendet e tjera perëndimore.

Përtej tryezës ishte ambasadori ukrainas Sergiy Kyslytsya, me sytë e tij në telefonin e tij gjatë të paktën disa pjesëve të fjalëve të Lavrov. (Blinken, nga ana e tij, mori shënime të shkruara me dorë.)

Para mbërritjes së Zelenskyy, Nebenzia kundërshtoi një urdhër fjalimi që e vendoste presidentin ukrainas përpara anëtarëve të këshillit, përfshirë Rusinë.

Kryeministri shqiptar Edi Rama, kryesuesi i mbledhjes, u përgjigj: “Ju ndaloni luftën dhe Presidenti Zelenskyy nuk do ta marrë fjalën”.

Zelensky kishte qenë në të njëjtën dhomë, por vështirë se sy për sy, me një diplomat rus gjatë fjalimit të liderit ukrainas të martën në sallën e madhe të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, e cila këtë javë po mban takimin e saj vjetor të liderëve të nivelit të lartë.

Zëvendës ambasadori rus Dmitry Polyansky tha më vonë, me hidhërim, se ai ishte fokusuar në telefonin e tij dhe “nuk e kishte vënë re” fjalimin e Zelensky-it.

Para kësaj, Zelensky u takua për herë të fundit me një zyrtar rus në një takim të vitit 2019 me presidentin Vladimir Putin.

Ekziston një histori e gjatë e delegatëve që dalin nga fjalimet e kombeve rivale në këshill dhe organe të tjera të OKB-së dhe nuk është e pazakontë që folësit të hyjnë dhe të dalin nga mbledhjet e Këshillit të Sigurimit për arsye kaq të thjeshta si planifikimi.

Vendet anëtare të grupit duhet të kenë prani gjatë takimeve, por mund të mbushin vendet e tyre me çdo diplomat të akredituar.

Kësaj radhe, ulëset e të dyja vendeve u ndanë që në fillim.

Marrë dhe përshtatur nga “Associated Press” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore