Lajme

Skandali i korrupsionit i BE-së mund të godasë lidhjet me Doha-n, paralajmëron diplomati i Katarit


Një diplomat i lartë i Katarit ka paralajmëruar se skandali korruptiv që ka tronditur Parlamentin Evropian kërcënon të “ndikojë negativisht” në bashkëpunimin e sigurisë dhe diskutimet rreth sigurisë globale të energjisë midis bllokut dhe shtetit të Gjirit të pasur me gaz.

Sidoqoftë, Katari nuk po kërcënonte të shkurtonte furnizimet me LNG në Evropë ose të politizonte eksportet e gazit, tha diplomati, për gazetën britanike “Financial Times” të dielën.

Skandali përqendrohet në akuzat se Katari dhe Maroku kërkuan të korruptonin ligjvënësit e BE-së për të ndikuar në politikë. Katër persona janë akuzuar për korrupsion, pastrim parash dhe pjesë e një bande kriminale pasi policia sekuestroi pothuajse 1.5 milionë euro në para në shtëpitë e një deputeti aktual dhe një ish-deputeti në Bruksel.

Qeveria e Katarit ka mohuar përfshirjen. Ajo ka kritikuar ashpër vendimin e BE-së për të pezulluar punën legjislative në lidhje me Katarin, por jo me Marokun, duke besuar se është veçuar në mënyrë të padrejtë.

“Vendimi për të vendosur një kufizim të tillë diskriminues që kufizon dialogun dhe bashkëpunimin me Katarin përpara përfundimit të procesit ligjor, do të ndikojë negativisht në bashkëpunimin rajonal dhe global të sigurisë, si dhe në diskutimet e vazhdueshme rreth varfërisë dhe sigurisë globale të energjisë”, tha diplomati.

Ky i fundit shtoi se “pavarësisht angazhimit të Katarit për të rritur më tej partneritetin, është thellësisht zhgënjyese që qeveria belge nuk bëri asnjë përpjekje për t’u angazhuar me qeverinë tonë për të vërtetuar faktet pasi ata u morën në dijeni për akuzat”.

“Ne nuk po kërcënojmë të shkurtojmë furnizimet apo asgjë. Ne thjesht po themi që ndalimi i komunikimit në parlamentin e BE-së në këtë mënyrë kufizon bashkëpunimin”.

Skandali i Parlamentit Evropian pason kritikat e vazhdueshme në Evropë për organizimin e Kupës së Botës FIFA nga Katari. Katariotët janë zemëruar nga ajo që ata e konsiderojnë si një veçim të padrejtë nga monarkia e Gjirit për çështje të tilla si puna dhe të drejtat e LGBT+.

Zyrtarët në Doha kanë përgatitur një rishikim të lidhjeve me jashtë pas breshërisë së mbulimit negativ të mediave dhe deklaratave kritike nga disa politikanë, thanë njerëzit e informuar për këtë çështje.

Katari është eksportuesi më i madh në botë i LNG dhe është përpjekur të krijojë një reputacion si një furnizues i qëndrueshëm dhe i besueshëm. Zyrtarët theksojnë se shteti nuk ka abuzuar kurrë me rolin e tij kryesor në tregjet e gazit për përfitime diplomatike.

Për shembull, kur ajo u vendos nën një embargo të dëmshme ekonomike nga një kuartet fqinjësh të saj, përfshirë Abu Dhabin, Doha nuk ndërpreu furnizimet e saj me gaz në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Rëndësia e tij në tregjet globale të gazit është rritur pas krizës energjetike të shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, me Doha-n duke u ballafaquar nga qeveritë evropiane ndërsa ato kërkojnë alternativa ndaj energjisë ruse.

Muajin e kaluar, Katari ra dakord për një kontratë afatgjatë për të furnizuar Gjermaninë me LNG dhe është në bisedime me vende të tjera, përfshirë Belgjikën dhe Britaninë e Madhe, për marrëveshje të ngjashme.

Diplomati i Katarit tha të dielën se Doha nuk ka përzier biznesin dhe politikën.

“Negociatat për LNG-në nuk ndikohen nga politika”.

Katari është një investitor i madh global, përfshirë edhe në Evropë, dhe mund të kanalizojë të ardhurat e tepërta diku tjetër nëse ndihet i padrejtë nga partnerët e tij, thanë njerëzit e informuar për këtë çështje.

Dy zyrtarë të lartë të BE-së i thanë FT se ishin të shqetësuar se skandali do të godiste lidhjet me Doha-n, duke përfshirë potencialisht marrëdhëniet energjetike të bllokut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore