Aplikacione

Si po përhapen në internet dezinformatat mbi luftën Izrael-Hamas?


Në një nga videot shfaqet një djalë me një bluzë të zezë, i shtrirë në një pellg gjaku në tokë.

Mbi të është një aparat fotografik, me një burrë që bërtet pranë tij.

Dy burra me kapele dhe të tjerë me veshje ushtarake të ngjashme me uniformat e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) janë mbledhur rreth tij.

Videoja është parë rreth 2 milionë herë në X.

Dhe është shpërndarë nga një përdorues i verifikuar me mbishkrimin: “Video që tregon Izraelin duke u përpjekur të krijojë pamje të rreme të vdekjeve”.

Por, në të vërtetë, ajo video është një prapaskenë e xhiruar nga një film palestinez Empty Place, i cili fokusohet në vakumin e lënë nga palestinezët që u larguan për shkak të pushtimit izraelit.

Dhe e ka origjinën në TikTok përpara se të gjente rrugën për në X.

Teksa postimi origjinal në TikTok tani nuk është i disponueshëm, në X ka vazhduar të qarkullojë dhe të tërheqë vëmendje.

Përdoruesi pas postimit më vonë ka pranuar se videoja mund të ishte përdorur jashtë kontekstit.

Është larg nga të qenit rastësi.

Që kur Hamasi nisi sulmin ndaj Izraelit të shtunën në mëngjes, platforma X është përmbytur me dezinformata që kanë rritur tensionet në të gjithë globin.

Dezinformimi i referohet përhapjes së qëllimshme të informacionit të rremë, ndërsa keqinformimi është kur dikush shpërndan pa dashje ose beson se informacioni i rremë është i vërtetë.

Një video tjetër, me origjinë po prapë nga TikTok-u, ka mbledhur 2 milionë shikime në X duke pretenduar se tregon gjeneralë të profilit të lartë izraelitë të kapur nga luftëtarët e Hamasit.

Kjo video u publikua fillimisht nga kanali zyrtar YouTube i shërbimit të sigurimit shtetëror të Azerbajxhanit javën e kaluar dhe tregon ish-udhëheqësit e arrestuar të qeverisë separatiste të Nagorno-Karabakut.

Rusia ka qenë një fajtore prej kohësh për përhapjen e dezinformatave në X, dhe duket se ka kapitalizuar në konfliktin izraelito-palestinez.

Një video, tregon Hamasin duke falënderuar Ukrainën për shitjen e armëve që planifikon të përdorë kundër Izraelit, e postuar nga një llogari X e lidhur me grupin mercenar rus Wagner.

Që atëherë është parë më shumë se 300 mijë herë dhe është përforcuar nga llogari të ekstremit të djathtë nga SHBA.

Eliot Higgins, themeluesi i gazetës investigative Bellingcat, ka treguar gjithashtu një video të rreme, e cila pretendonte të shfaqte një hetim Bellingcat që tregonte se Ukraina i kontrabandonte armë Hamasit.

Ai ka thënë se po shtyhej nga përdoruesit rusë të mediave sociale, por ishte e paqartë nëse kjo ishte një fushatë dezinformimi e qeverisë ruse apo një përpjekje bazë.

Në qendër të shqetësimeve në rritje për lajmet e rreme në lidhje me konfliktin Izrael-Hamas është Elon Musk, pronari i X dhe i vetëshpallur “absolutist i fjalës së lirë”.

Ai është përballur me akuza serioze për shpërndarjen e teorive konspirative dhe antisemitizmit në platformë, të cilën ai e mohon.

Që nga blerja e platformës nga ana e tij, Musk shpërndau Këshillin e Besimit dhe Sigurisë së platformës, i cili ishte përgjegjës për adresimin e moderimit të përmbajtjes globale dhe gjuhës së urrejtjes dhe ngacmimit.

Kompania ka bërë me dije sakaq se kishte plane për të riorganizuar këtë ekip, por ato mbeten të paqarta.

Vitin e kaluar, Musk ka shkarkuar dy krerë besimi dhe sigurie në X, dhe është mbyllur në një mosmarrëveshje ligjore me bashkë-udhëheqësin e tij të përçarjes së kërcënimit në X, përgjegjësitë e të cilit përfshinin këshillimin e udhëheqjes mbi “vizionin dhe strategjinë për moderimin e përmbajtjes”.

X ka prezantuar Shënimet e Komunitetit, një program për moderimin me burime të shumta që vendos kryesisht përgjegjësinë mbi përdoruesit për të korrigjuar faktet në vend të moderatorëve të punësuar të përmbajtjes.

Javët e fundit, Musk është kritikuar për përhapjen e përmbajtjes antisemitike në platformë.

Teksa ai ka thënë në një postim se ishte “pro fjalës së lirë, por kundër antisemitizmit të çdo lloji”, drejtori i Lidhjes Anti-Shpifje, Jonathan Greenblatt, e ka akuzuar për përforcim të mesazheve nga neo-nazistët.

Kjo pasi ishte vënë re postimet antisemitike në X u rritën ndjeshëm pasi Musk bleu faqen, duke e shtyrë atë të kërcënonte me padi.

Gjithashtu ai është angazhuar duke postuar përmbajtje që synojnë biznesmenin dhe filantropin George Soros, i cili ka qenë një objektiv i rregullt i teoricienëve të konspiracionit.

Komisioni Evropian i ka dërguar një letër Musk duke e paralajmëruar atë për dezinformimin e pretenduar në X në lidhje me sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, duke përfshirë lajme të rreme dhe imazhe të vjetra të ripërdorura.

Pat de Brún, zëvendësdrejtor në Amnesty Tech, ka thënë se “kompanitë e platformës së mediave sociale si Meta dhe X kanë përgjegjësi të qarta sipas standardeve ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, siç janë parimet udhëzuese të OKB-së për biznesin dhe të drejtat e njeriut, dhe këto përgjegjësi rriten në kohë krizë dhe konflikt”.

“Firmat e mediave sociale janë përgjegjëse për identifikimin dhe reagimin efektiv ndaj rreziqeve dhe marrjen e masave efektive për të kufizuar përhapjen e përmbajtjes së dëmshme – përforcimi i të cilave mund të çojë në abuzime të të drejtave të njeriut”, ka vijuar ai.

Sipas tij, kompanitë e mëdha të teknologjisë nuk kanë arritur të rriten përballë urgjencave të tilla, duke mundësuar përhapjen e urrejtjes dhe dezinformimit.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Prindërve hebrenj u kërkohet të fshijnë mediat sociale nga telefonat e fëmijëve

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore