Aplikacione

Si mund të hyni në Metaverse


Nëse tashmë keni dëgjuar metaversin, ju mund të përfshiheni në këtë botë pikërisht tani. Ndonëse metaverse do të ndryshoj vazhdimisht me kalimin e kohës, ju mund ta provoni atë tani. 

Ka shumë aplikacione, lojëra dhe pajisje që mund të përdorni për të hyrë në metaverse. Ju mund ta mendoni metaversin si një koleksion të botëve të lidhura që mund t’i eksploroni në mënyra të ndryshme. 

Një metaverse është një rrjet i botëve virtuale 3D të përqendruara në lidhjen sociale. Në fantashkencë, shpesh përshkruhet si një përsëritje hipotetike e internetit si një botë virtuale e vetme, universale që lehtësohet nga përdorimi i kufjeve të realitetit virtual dhe të shtuar. 

Do të jetë paksa sikurse interneti, por më gjithëpërfshirës dhe i përqendruar rreth përvojave. Bota e ‘vërtetë’ e metaversit do të marrë vite për t’u zhvilluar, por është e mundur që nga ky moment të përdornim atë. 

Roblox 

Roblox është një shembull i shkëlqyer i një loje të stilit metaverse. Si fillim, është një platformë e madhe me dhjetëra miliona përdorues – të gjithë jetojnë në të njëjtat botë virtuale. 

E rëndësishmja, Roblox ju lejon të krijoni botët dhe lojërat tuaja, dhe më pas lejon të tjerët të hyjnë në to. 

Roblox është një platformë lojërash në internet dhe një sistem i krijimit të lojërave i zhvilluar nga Roblox Corporation. Ai i lejon përdoruesit të programojnë lojëra dhe të luajnë lojëra të krijuara nga përdorues të tjerë. 

Pra, ka shumë botë brenda lojës, secili me pamjen, ndjenjën dhe komunitetin e vet. 

Ju mund të luani Roblox në Windows, macOS, iOS, Android dhe Xbox One. 

Roblox - Apps on Google Play

Minecraft 

Ngjashëm me Roblox, Minecraft është një lojë jashtëzakonisht e popullarizuar në internet e fokusuar në krijimin. Në vend të kufizojë lojtarët në një botë të vetme, lojtarët e Minecraft mund të krijojnë universet e tyre. 

Për shkak se është me shumë lojtarë, miqtë dhe madje edhe të huajt mund të lidhen dhe të bashkohen në boten tuaj virtuale. 

Minecraft është një lojë me sandbox e zhvilluar nga zhvilluesi suedez i lojërave Mojang Studios. Loja është krijuar nga Markus “Notch” Persson në gjuhën e programimit Java.  

Pas disa versioneve të hershme të testimit privat, ai u bë publik fillimisht në maj 2009 përpara se të publikohej plotësisht në nëntor 2011. Minecraft që atëherë është transferuar në disa platforma të tjera dhe është videoloja më e shitur e të gjitha kohërave, me mbi 238 milionë kopje të shitura dhe gati 140 milionë përdorues aktivë mujorë që nga viti 2021. 

Minecraft është i disponueshëm në Windows, macOS dhe Linux. 

Minecraft - Apps on Google Play

Fortnite 

Në pamje të parë, Fortnite është vetëm një lojë e thjeshtë. Është me shumë lojtarë sigurisht, por është një lojë ‘Battle Royale’ që i ngjan shumë Call of Duty Warzone.  Ajo që e bën Fortnite-in metaverse është se ka gjithashtu përvoja gjigante globale. Fortnite ka shfaqur muzikë live, art dhe madje edhe filma mund të shijohen së bashku në një botë virtuale. 

Fortnite është i disponueshëm në Windows, macOS, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X / S dhe Android. 

Pjesa më e madhe e metaverses do të ndërtohet rreth këtyre përvojave të përbashkëta në botët online. 

Fortnite | Download & Play For Free - Epic Games Store

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore